|  Věda a vesmír
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Země a Příroda
Nový vědecký obor může ochránit Zemi před zkázou /  Internet

Vědci přišli na způsob, jak odrážet sluneční záření a zabránit tak globálním změnám klimatu

12. ledna 2019 | 16:36
 11   22   /  tok
Změny zemského klimatu jsou stále větším problémem a vědci se proto zabývají způsoby, jak jim zabránit. Ve hře je několik možností, ale poprvé v historii řešení tohoto problému odborníci připustili i umělé ochlazování planety.

Globálním změnám klimatu by podle OSN mohlo být zabráněno také cíleným ochlazováním planety, které v současné době studují vědci z oboru takzvaného klimatického inženýrství. O teoretických metodách, jakými by se něco podobného mohlo uskutečnit, se zatím jen spekulovalo.

Jedná se však o velice kontroverzní řešení, protože zásahy klimatického inženýrství by totiž ovlivnily rozlehlé oblasti a překračovaly by hranice. Vědci zároveň této problematice zatím příliš nerozumí, a proto je potřeba nejdříve získat cenné zkušenosti, aby se zabránilo způsobení ještě většího problému.

Vědci nyní poprvé popsali metodiku takového výzkumu a ukázali cestu, kterou by se napříč tímto oborem měli vydat. Geoengineering, jak se novému oboru říká, musí překonat řadu překážek, než bude moci být aplikován.

Aby vědecký program zaměřený na změnu klimatu opravdu vznikl, musel by fungovat podobně jako vesmírná mise a především být zcela transparentní. V rozsáhlé studii se vědci zaměřili jen na jedinou možnost řízené změny klimatu, na tu, o níž se mluví v současnosti nejvíc: o vypouštění aerosolů do stratosféry, které by odrážely sluneční paprsky do vesmíru.

To by vlastně mělo napodobit situaci, která nastane při erupci sopky. Podle expertů je výhodou tohoto procesu, že je zcela přirozený a v přírodě k němu dochází docela často. Lidé by jen erupci napodobili, a to co nejvíc kontrolovaným způsobem. Využití přírodního procesu by podle vědců mělo snížit „rizika z neznámého“.

Podle zprávy OSN je možné, že kolem roku 2040 se průměrná teplota na Zemi zvedne o 1,4 stupně, což bude mít značně negativní dopady na obrovské množství obyvatel. Podle expertů je potřeba tomuto trendu co nejdříve zabránit a právě jednou z metod může být v budoucnu geoengineering. Klimatické změny totiž mohou mít takové dopady, které by čekal asi jen málokdo.

Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu