|  Věda a vesmír
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Země a Příroda
📷
+ 1
Vědci v řekách identifikovali paracetamol proti bolesti, léky na diabetes, epilepsii a cukrovku. /  Depositphotos

Řeky po celém světě jsou „otráveny” léky a kofeinem

16. února 2022 | 14:58
 0   1   /  Radek Chlup
Znečištění světových řek farmaceutickými a spotřebními látkami představuje hrozbu pro životní prostředí a zdraví lidí po celém světě, přičemž nejrizikovější jsou chudší země jako Afrika, uvádějí v rozsáhlé studii ekologové.

Novou a nesmírně rozsáhlou studii vedli ekologové z Univerzity v Yorku ve Spojeném království. Odebrali vzorky vody z více než tisícovky míst po celém světě. Byla zahrnuta více než stovka zemí. 

Více než čtvrtina z 258 řek podle výsledků studie obsahovala takzvané „aktivní farmaceutické složky”. Vědci identifikovali paracetamol proti bolesti, léky na diabetes, epilepsii a cukrovku. Rovněž v řekách byly zaznamenány vysoké koncentrace spotřebních látek, jako je kofein a nikotin. 

Nejhůře jsou na tom řeky v Pákistánu, Bolívii, Etiopii, kde se vypouští odpadní voda, špatně se s odpadní vodou nakládá a probíhá zde výroba léčiv. Mezi nejméně znečištěné naopak patří řeky na Islandu, Norsku a v amazonském deštném pralese. Česká republika se nachází přesně v průměru. 

Vliv léčiv a farmaceutických sloučenin na řeky a tamní ekosystémy není dostatečně znám. Například rozpuštěná antikoncepce podle vědců může negativně ovlivnit vývoj a reprodukci ryb. Přítomnost antibiotik v řekách by zase mohla podpořit vznik rezistentních bakterií. Snížila by se účinnost těchto léků, což by představovalo „globální hrozbu pro životní prostředí a zdraví”. 

Situace je téměř neřešitelná 

„Můžeme říci, že dopad těchto léčiv v řekách je pravděpodobně negativní, ale je třeba provést individuální testy s každým z nich, a studií je poměrně málo,“ upozorňuje ekoložka Veronica Edmondsová-Brownová z britské University of Hertfordshire. „Situace se bude jen zhoršovat, protože stále častěji používáme farmakologická řešení jakýchkoli nemocí, ať už fyzických nebo duševních.“

„Obvykle si vezmeme tyto chemikálie, ty na nás mají nějaký požadovaný vliv a pak opouští naše těla,” řekl pro stanici BBC News vedoucí výzkumu John Wilkinson. „Nyní už víme, že i ty nejmodernější čistírny odpadních vod nejsou zcela schopny odbourat tyto sloučeniny dříve, než skončí v řekách nebo jezerech.”

Podle Wilkinsona bude jakékoliv řešení těžké, možná až nemožné. „K řešení problému bude zapotřebí mnoha lidí, kteří jsou mnohem chytřejší než já. Jednou z mála věcí, které by mohly mít vliv již nyní, je správné užívání léků,” řekl. 

Zdroj: BBC News.

Prohlédnout galerii
📷
1
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu