|  Věda a vesmír
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Země a Příroda
📷
+ 1
Život pod zamrzlým Severním ledovým oceánem neznáme /  Unsplash

Houbovým společenstvím se na Arktidě daří díky mrtvé organické hmotě

11. února 2022 | 10:14
 0   0   /  Radek Chlup
Vědci vysvětlili, jak dokážou rozsáhlá společenství hub přežít v ledových arktických vodách. Podle analýzy vzorků v laboratoři to jsou „mrchožrouti”, kteří se pomocí bakterií živí starodávnými mrtvými organismy.

Houby jsou jednoduché organismy vyskytující se od hlubokých oceánů po mělké útesy po celém světě. Vědecké expedice na Arktidě zjistily, že se na dně Severního ledového oceánu nacházejí celé „zahrady” těchto hub. 

„Našli jsme zde opravdu masivní houby, které v průměru mohou dosáhnout až jednoho metru,” řekla výzkumnice Teresa Morgantiová z Institutu Maxe Plancka pro mořskou mikrobiologii v Německu.

Houby vědci pozorovali podvodní kamerou. Nebylo jasné, jak mohou tak primitivní organismy přežít v temných, chladných hlubinách, daleko od veškerých zdrojů potravy. 

Vědci v laboratoři studovali vzorky z arktické expedice a určili, že jsou houby v průměru 300 let staré. A že jsou to v podstatě mrchožrouti. 

„Tyto houby žijí na vrstvách mrtvého materiálu. Nakonec nás napadlo, že by to mohl být důvod jejich hojnosti, protože dokáží využívat tuto organickou hmotu pomocí symbiontů,” řekl profesor a vedoucí expedice Antje Boetius z Alfred Wegener institute. 

Podle studie publikované v časopise Nature Communications, o níž informovala stanice BBC News, houby zpracovávají organický materiál pomocí bakterií produkujících antibiotika. 

Také houby ohrožuje oteplování 

Objev dokazuje, jak málo toho o životě pod arktickým ledem, kam se špatně dostává technika pro pozorování, víme. 

Bohužel však klimatickým změnám neuniknou ani tato společenství. Tloušťka i rozsah zdejšího letního ledu vykázaly v posledních 30 letech dramatický pokles, což je v souladu s pozorovaným oteplováním Arktidy. 

Pro ochranu arktických moří je podle vyjádření autorů práce znalost zdejších ekosystémů, na něž bude mít měnící se prostředí vliv, velice důležitá. 

Zdroj: BBC News.

Prohlédnout galerii
📷
1
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu