Děsí vás civilizační choroby? Podle některých vědců je řešení poměrně jednoduché!
Podle některých vědců to možná bude poměrně jednoduché. Za všechno totiž může látka zvaná homocystein.
Co je homocystein?
Byl objeven v roce 1932 a popsán jako toxická aminokyselina. Pokud byste ho podali člověku, zemře. A nyní si představte, že tato nebezpečná látka neustále vzniká v našich buňkách. Naštěstí si s ním organismus ví rady a umí ho odbourávat. Jenže právě do procesu odbourávání homocysteinu vstupuje náš životní styl. Kvůli naší stravě a dalším vlivům, které způsobují nedostatek různých vitamínů a enzymů, se hladina homocysteinu zvyšuje a působí potíže.
Co v našem těle homocystein působí?
Už v roce 1962 byl popsán zhoubný účinek této aminokyseliny na cévy. Výzkum od té doby pokročil a ukázalo se, že homocystein poškozuje i další orgány. Působí v mozku, v srdci, je odpovědný i za větší sklon k nadváze. Může vyvolávat deprese i agresivitu. Parkinson, Alzheimer, roztroušená skleróza, rakovina, infarkt, mrtvice – vyberte si. Nic příjemného.
Jak snížit hladinu homocysteinu?
Podle vědců, kteří se tím zabývají, stačí dostatečný přísun vitamínu B6, B12 a kyseliny listové. Ten lze zajistit z dostatečně pestré stravy. Vzhledem k různým dalším okolnostem je vhodné i použití potravinových doplňků, tedy v tomto případě příslušných vitamínů.
Opravdu to funguje?
Existují vědecké studie, které to potvrzují. Například jeden výzkum potvrdil při podávání příslušných vitamínů snížení rizika infarktu až o 62 %. Přitom při podávání statinů (léků snižující hladinu cholesterolu) se riziko stejné nemoci snižuje jen asi o 20%. Rozdíl je markantní.
Proč se tak neléčí?
Zdálo by se, že po takové jednoduché léčbě či vlastně prevenci nemocí se musí zdravotnictví vrhnout a využít ji. Opak je pravdou. Stoupenci snižování hladiny homocysteinu jsou jak v USA tak i u nás vláčeni bahnem a všelijak ostouzeni. S největší pravděpodobností stojí za touto kampaní farmaceutické firmy, které se bojí o své vysoké zisky. Kdo by pak kupoval všechny jejich tablety, kdyby se lidstvo zbavilo těch nemocí, které postihují většinu z nás?


