Kvalitní spánek i ochranu prsou zajistí melatonin
Melatonin je přirozený hormon, který produkuje epifýza neboli šišinka, a to pouze v noci. Díky melatoninu jsme ve tmě ospalí. Citlivější jedinci proto nemohou spát, pokud není absolutní tma. Hladina melatoninu je, především u dětí, nejvyšší mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Až 30 procent populace trpí poruchami spánku chronicky.
Působení
Melatonin je silný antioxidant, který zajišťuje kvalitnější spánek a povzbuzuje imunitní systém. Organismus ho nezískává ze stravy, ale tvoří si ho sám, ale pouze ve tmě. Jakmile se začne stmívat, tělo vytváří v malém mozku melatonin. Potřebuje k tomu také hormon serotonin, což je hormon štěstí, radosti a pohody. Podle některých studií melatonin chrání před chorobami srdce, rakovinou prsu a očním zákalem.
Jak podpořit tvorbu melatoninu
Zásadní je spát v absolutní tmě. Samovolnou produkci melatoninu výrazně potlačuje každé umělé osvětlení. Práce v noci je pro citlivé jedince zcela nevhodná. Podle některých výzkumů existuje přímý vztah mezi výskytem rakoviny prsu a pravidelným nočním ponocováním, které narušuje tvorbu melatoninu a podněcuje zvýšené uvolňování estrogenu ve vaječnících. Schopnost organismu vytvářet vlastní melatonin se s věkem snižuje, proto mají starší lidé potíže se spánkem. Dodržování pravidelných rytmů spánku a vstávání, spánek ve tmě a v klidu může představovat nedoceněný způsob, jak si udržovat dobré zdraví. Zvykněte si na zatažení neprůhledných závěsů v oknech, vypnutí všech zdrojů světla, zakrytí blikajících osvětlených budíků, pohotovostních světélek u televizorů a počítačů.
Umělý melatonin
Melatonin v tabletách úspěšně léčí poruchy spánku, zejména u slepých osob a u pacientů s neurologickými potížemi. Uměle podávaný melatonin by mohl zlepšit spánek i lidem s autismem, jejichž tělo si jej samo nedokáže vyrobit, nebo dětem s ADHD. Podávání melatoninu je prakticky bez kontraindikací. Vzhledem k nedostatku dat se nedoporučuje jeho podávání těhotným ženám a kojícím matkám. Určitá opatrnost je potřebná u autoimunních onemocnění (v neurologických indikacích např. u roztroušené sklerózy mozkomíšní, myastenie apod.). Rozhodně by neměl být podáván během dne. Užitečné je i užívání aminokyseliny tryptofanu, z níž si organismus vytváří melatonin.


