|  Věda a vesmír
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Věda a Výzkum
Molekula má tvar tyčinky nesoucí na jednom konci molekulární motor /  ÚOCHB

Neuvěřitelné: Čeští vědci ovládli mikrosvět! Nastartovali motor, který pohání světlo

29. září 2017 | 10:11
 0   0   /  pmk
Připadává vám také jako sci-fi, že byste řídili, co má která molekula dělat, natož je zapojit do konkrétní činnosti? Vědci jsou sice již dnes schopni manipulovat s jednotlivými molekulami, ale vytvoření pravidelné dvourozměrné soustavy čítající několik tisíc molekulárních motorů, bylo zatím bráno za nedostižnou metu.

A tu se podařilo minulý měsíc prolomit vědcům z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jimž se podařilo vystavět dvourozměrné organizované pole molekulárních motorů reagujících na světlo. 

Čeští vědci v několika desítkách kroků skutečně syntetizovali molekulární motor. Jak si můžete prohlédnout na fotografii, tak získaná molekula má tvar tyčinky nesoucí na jednom konci molekulární motor. Druhý konec je pak speciálně navržen tak, aby umožnil motoru nasoukat se do kanálku v podkladu a zůstat v něm pevně ukotvený. Celá struktura navíc obsahuje zarážku bránící tomu, aby se motor do otvoru zasunul celý a přišel tak o možnost vykonávat svůj rotační pohyb.

Samotný motor je poháněný světelným zářením. „Palivem tohoto motoru je světlo o určité vlnové délce. Ozářením molekuly dojde k částečnému otočení rotoru, který se pak sám následně dotočí. Dalším ozářením začne druhý cyklus a takto můžeme pokračovat libovolně dlouho. Každé ozáření vyvolá jednu rotaci stejně jako vstřik benzínu do válce zážehového motoru,“ říká Dr. Jiří Kaleta, který celý tým spolupracovníků vedl. 

Potom co se vědcům podařilo tyto složité molekuly syntetizovat a v počtu přibližně dvou tisíc pravidelně rozmístit na substrátu, byli schopni potvrdit, že i na plně obsazeném povrchu bez problémů hromadně vykonávají svůj rotační pohyb.

Objev vědců z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a jejich zahraničních kolegů ukazuje možnost, jak transportovat mikroskopické objekty po povrchu vhodného materiálu, a to při použití pouhého světla jako spouštěče a paliva procesu.

Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu