|  Technika
út 6. května, svátek má Radoslav, zítra Stanislav
Letectví
Raketa Sojuz-FG znovu létá k ISS /  Internet

Posádka, která nouzově přistála v kazašské stepi, znovu poletí do vesmíru v březnu

06. prosince 2018 | 08:44
 0   0   /  tok
Astronauti, kteří na ISS nedoletěli kvůli havárii ruského raketového nosiče Sojuz, poletí znovu do vesmíru v březnu. Během říjnového startu došlo k havárii, kterou podle závěrů vyšetřování zapříčinila vadná součástka Sojuzu. Všechny lety těchto raket byly obnoveny až nedávno.

Americko-ruská posádka, která měla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) doletět 11. října, znovu poletí na svou misi 1. března. Během říjnového startu jejich misi znemožnila havárie rakety Sojuz-NG a astronauti nouzově přistáli v kazašské stepi. Incident se obešel bez zranění posádky.

„Poté, co jsme se dohodli s kolegy z (americké vesmírné agentury) NASA, jsme přijali rozhodnutí, že příští start pilotované lodě bude 1. března 2019 a v této posádce budou Alexej Ovčinin, Nick Hague a také astronautka NASA Christina Kochová,“ citovala Rogozina agentura TASS.

Zástupci ruské vesmírné agentury Roskosmos na tiskové konferenci uvedli, že kosmická loď Sojuz MS-11 s tříčlennou posádkou úspěšně dosáhla komplexu ISS. V pondělí ji do vesmíru vynesla raketa Sojuz-FG, což je stejný typ raketového nosiče, který 11. října havaroval.

Po oddělení prvního stupně rakety tehdy selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Ovčinin a Američan Hague se s použitím záchranného systému vrátili na Zemi. Posádka hlásila problém při oddělování prvního stupně. Ukázalo se, že Sojuz nemá dostatečnou rychlost, aby dosáhl oběžné dráhy.

Po tomto vážném incidentu Rusko pozastavilo všechny pilotované lety tohoto typu raket do ukončení vyšetřování. V rámci projektu ISS je přitom raketa Sojuz-FG s kosmickou lodí Sojuz MS-10 jediným certifikovaným prostředkem pro dopravu lidské posádky. Dále čtěte: (Poprvé od nehody ruské rakety dorazila k ISS lidská posádka).

Témata: raketa, Sojuz, ISS, vesmír
Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Další články
Zavřít reklamu