|  Technika
út 6. května, svátek má Radoslav, zítra Stanislav
Technologie
📷
+ 2
Vědci dokáží změřit neuvěřitelně malý okamžik /  Depositphotos

Zeptosekunda je nový nejkratší časový úsek, změřitelný díky nové technologii

22. října 2020 | 10:14
 0   0   /  Mirka Malá
Vědci změřili vůbec nejkratší jednotku času. Jedná se o čas, po který trvá průchod molekuly vodíku lehkými částicemi.

Prozatím vědci naměřili 247 zeptosekund. Zeptosekunda je biliontina miliardtiny sekundy, jinými slovy desetinná čárka následovaná dvaceti nulami a jedničkou.

Za takto přesné měření může rentgen

Už dříve se vědci pokoušeli měřit zeptosekundy. V roce 2016 použili lasery k měření času v krocích po 850 zeptosekund. Tato přesnost je velkým skokem od práce oceněné Nobelovou cenou z roku 1999, která nejprve měřila čas ve femtosekundách, což jsou miliontiny miliardtiny sekundy.

K měření tohoto velmi krátkého časového úseku fyzik Reinhard Dörner z Goethe University v Německu a jeho kolegové vystřelili rentgenové paprsky z urychlovače částic PETRA III.

Vědci nastavili energii rentgenových paprsků tak, aby jediný foton nebo částice světla vyřadil dva elektrony z molekuly vodíku. Molekula vodíku se skládá ze dvou protonů a dvou elektronů. Foton odrazil jeden elektron z molekuly a pak druhý, který jakoby dělal žabičky na hladině.

Měření prakticky zachycuje rychlost světla

Tím vytvořili vlnový vzor nazývaný interferenční vzor, který Dörner a jeho kolegové mohli měřit pomocí nástroje zvaného reakční mikroskop - Cold Target Recoil Ion Momentum Spectroscopy (COLTRIMS). Tento nástroj je v podstatě velmi citlivý detektor částic, který dokáže zaznamenat extrémně rychlé atomové a molekulární reakce.

"Protože jsme znali prostorovou orientaci molekuly vodíku, použili jsme interferenci dvou elektronových vln k přesnému výpočtu, kdy foton dosáhl prvního a když dosáhl druhého atomu vodíku,“ uvedl spoluautor Sven Grundmann z University of Rostock. Měření tak v podstatě zachycuje rychlost světla v molekule.

"Poprvé jsme zjistili, že elektronový obal v molekule nereaguje na světlo všude ve stejnou dobu,“ uvedl Dörner ve svém prohlášení. "Časové zpoždění nastává, protože informace v molekule se šíří pouze rychlostí světla.“ Dále čtěte: Vědci tvrdí, že existuje 50% možnost, že žijeme v počítačové simulaci vytvořené vysoce vyspělou civilizací.

Prohlédnout galerii
📷
2
Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Na Peugeot Emotion Days 2025 vyzkoušíte 8 modelů na jednom místě. Zjistěte, kdy testovací flotila dorazí do vašeho města
Další články
Zavřít reklamu