|  Technika
st 7. května, svátek má Stanislav, slaví se Den osvobození ČSR - 1945
Technologie
📷
+ 1
Robot se umí sám ochladit /  Mishra et al., Sci Robot. 5, eaaz3918

Tým vědců navrhl robotické gumové prsty, které se v horku potí. Mají povlak analogický s lidskou kůží

01. dubna 2020 | 09:22
 0   0   /  Mirka Malá
Tým robotiků a chemiků navrhl robotické gumové prsty, které se začnou "potit", kdykoli se jejich stroj začne přehřívat. Prsty robota mají povlak, analogický s lidskou kůží, s póry, které se otevřou, když jsou zahřáté a začnou uvolňovat kapalinu uvnitř.

Vědci totiž zjistili, že ventilátor uvolňující „pot“ z prstů chladí robota asi šestkrát rychleji.

Propocené ruce

Mírně chvějící se zpocené prsty jsou sebevědomým krokem správným směrem k navrhování robotů z plastu, látky nebo jiných izolačních komponent. Tito roboti ale budou potřebovat způsob, jak regulovat svou teplotu.

Stejně jako auta a počítače se i roboti mohou přehřát. Pokud se neochladí, mohou se rozbít. Mnoho robotů dnes pracuje na principu toho, že chladicí voda proudí přes stroj a udržuje ho tak v chodu. Ale to se týká celokovových robotů, budoucnost však leží hlavně v robotech z měkčích materiálů.

Vědci proto vyvinuli způsob, jak roboty budoucnosti ochlazovat. Prsty robota vyrobili z plastu podobného tomu, který se používá v kontaktních čočkách. Čerpadlo zabudovali do každé kovové části, a to tlačí vodu až k povrchu materiálu. Prsty ale nepropustí ani kapku, dokud se stroj nezahřeje na určitou teplotu. Plast pak otevře své póry a začne vytékat voda.

Má to jeden háček

Pocení robotické ruky zpomalí přehřívání stroje, ale problém je, že nádrž na chladicí kapalinu je omezená. V továrním prostředí by tak někdo musel stále doplňovat tekutinu, popřípadě by robot musel být napojen na nějaký zdroj chladicí kapaliny.

V budoucnu se tým chce přesvědčit, zda lze pot využít i jinde, například u detekování chemikálií. Pokud tekutina vytéká z robotických rukou na cokoli, s čím manipuluje, teoreticky by mohla rozpustit chemikálie a dokonce vyhodnotit, kolik z každé molekuly je přítomno. To by se dalo využít například v zemědělství pro analýzu pesticidů na plodinách. Dále čtěte: Tento stroj mění ve vesmíru moč na vodu.

Prohlédnout galerii
📷
1
Témata: robot, chlazení, ruce, pocení
Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Na Peugeot Emotion Days 2025 vyzkoušíte 8 modelů na jednom místě. Zjistěte, kdy testovací flotila dorazí do vašeho města
Další články
Zavřít reklamu