|  Styl
čt 24. dubna, svátek má Jiří, zítra Marek
Zdraví
📷
+ 3
Málokdo ví, že dostatek serotoninu v těle můžeme ovlivnit sami /  Shutterstock

Chcete mít dobrou náladu? Podpořte tvorbu hormonu štěstí!

06. srpna 2018 | 07:37
 0   0   /  Jan Novák
To, jak se cítíme, ovlivňuje serotonin neboli hormon štěstí. Bez něj bychom se jen těžko nasmáli tolik jako s ním a možná bychom se ani celý den nezvedli z postele. Málokdo ale ví, že dostatek serotoninu v těle můžeme ovlivnit sami.

Serotonin, hormon nervové tkáně, patří mezi základní neurotransmitery, tj. přenašeče nervových vzruchů. Jde o biologicky aktivní látku, která vzniká z aminokyseliny tryptofanu. Nachází se v centrálním nervovém systému, krevních destičkách a v buňkách trávicího traktu.

Jako přenašeč nervových vzruchů ovlivňuje náladu, paměť, vnímání bolesti, spánek i chuť k jídlu, má vliv i na napětí hladkého svalstva. Serotonin byl objeven v krevní plazmě italským vědcem Vittoriem Erspamerem v roce 1935. Název serotonin je odvozen od dvou slov: sérum a tonus (napětí).

Co se děje když v těle serotonin chybí?

Nedostatek serotoninu způsobuje snížení přenosu nervových vzruchů, následně dochází ke změnám nálady, depresi, úzkosti, strachu, podrážděnosti, útočnosti, poruchám spánku a i k přejídání se. Nedostatek serotoninu způsoben změnami v metabolismu může být spouštěčem některých psychických poruch, například maniodepresivní psychózy či chorobné úzkosti.

Jak zvýšit hladinu hormonu štěstí v těle?

Dbejte na vydatný spánek

Dostatek odpočinku a kvalitního spánku je potřebný nejen pro regeneraci těla, ale i pro dostatečnou produkci serotoninu. Většina lidí potřebuje pro dostatečnou produkci serotoninu sedm hodin kvalitního spánku.

L-tryptofan

Serotonin v potravě nepronikne stěnou oddělující krevní řečiště od mozku, a tak ani do cest centrálního nervového systému. Nicméně do mozku pronikne aminokyselina tryptofan, ze které si mozek vyrábí serotonin.

Zdrojem tryptofanu mohou být nejen doplňky stravy, které tuto aminokyselinu obsahují, ale i některé potraviny. Mezi zdroje tryptofanu patří maso (zejména losos a krůta), celozrnné pečivo, vejce, luštěniny, švestky, ořechy, rajčata, ananas, tofu a zelená listová zelenina, například ledový a hlávkový salát. Jak si zlepšit náladu potravinami, jsme psali zde.

Pomohou i bylinky

Zvýšené produkci serotoninu mohou pomoci i bylinky, například rozchodnice růžová. Tato rostlina obsahuje účinné látky rosavin a salidrosidy, které zvyšují hladinu serotoninu v mozku.

Sluneční světlo

Dostatek slunečního světla podporuje tvorbu serotoninu, a tím i dobrou náladu a dodává nám životní energii. Fototerapie, léčba světlem, je praktikována na mnoha klinických pracovištích. Fototerapie přispívá k dostatečné produkci serotoninu při jeho nedostatku, zejména v zimě, kdy je méně slunečního světla.

Pravidelně cvičte

Pravidelné cvičení může mít antidepresivní účinky. Podporuje tvorbu neurotransmiterů, tím i tvorbu serotoninu a zbavuje tak deprese.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Velikonoční piškotová roláda s krémem z bílé čokolády. Vypadá jako z cukrářského časopisu a chutná ještě lépe
Jak chytře využít zbytky ze zeleniny? Z odřezků mrkve, petržele, cibule, česneku či celeru si můžete snadno vypěstovat zeleninu novou
Další články
Zavřít reklamu