|  Styl
pá 25. dubna, svátek má Marek, zítra Oto
Zdraví
📷
+ 3
Postrach zahrádek má i své dobré využití /  Shutterstock

Úporný plevel, který ničí naše zahrádky. Znáte jeho léčebné účinky?

11. července 2018 | 08:17
 0   0   /  Bronislava Silná
Bršlice, zvaná též kozí noha, je jeden z nejúpornějších plevelů, které na našich zahradách rostou. Ale současně je i velmi léčivou bylinou, která se dá navíc použít jako potravina. Nevěříte? Pak si přečtěte naše doporučení.

Bršlice je plevel, který zaroste celou zahrádku, zlikviduje vše a nedá se jen tak vyhubit. Existuje na něj chemie, existuje celá řada „zaručených“ postupů. Ale co k tomu přistoupit jinak. Hubit ho průběžně, a když už tuto bylinu máme, proč ji nevyužít? Doporučíme několik praktických použití bršlice.

Bršlice k jídlu

K jídlu jsou vhodné zejména mladé listy. Můžeme je využít různými způsoby. Jejich velkou předností je dobrá chuť a obsah vitaminu C, karotenoidů a minerálů. Listy můžeme použít do salátů, dát je jen tak na chleba s máslem, přidat s pažitkou či cibulkou do tvarohu, můžeme je dávat do polévky nebo je můžeme krátce hodit na rozpálený olivový olej. Fantazii se meze nekladou. Důležité je vědět, že jsou zdravé a můžete je bezpečně konzumovat. Je ovšem dobré znát i konkrétní léčivé použití.

Léčivé vlastnosti

Léčivé vlastnosti mají svůj základ ve schopnosti bršlice odkyselit váš organismus. Bylina působí pozitivně na metabolismus, který začne vylučovat velké množství kyselých usazenin z těla. Asi nepřekvapí, že tato bylina má velký význam při dně a obecně prospívá kloubům. Uvaříte-li si čaj z kořenů, bude působit močopudně. Bršlice také uvolňuje křeče. Nezapomeňte, že křeče bývají také často vyvolány nedostatkem horčíku. Tam bršlice tolik nepomůže a vy potřebujete vědět, jak do sebe hořčík dostat. K tomu vám pomůže zajímavý článek zde.

I zevně bršlice pomáhá

Pokud už byste měli bršlice plné zuby, můžete ji používat i zevně. Stačí si připravit třeba koupel na bolavé nohy či další klouby. Zde využijete kořeny rostliny. Sto gramů kořenů povaříte ve dvou litrech vody. Doba varu se doporučuje kolem 15 minut. Nálev pak ve vhodné nodobě rozřeďte na příjemnou teplotu a vložte bolavé končetiny.

Komáří štípance

Zevně můžete použít i listy. Prostě utrhněte list, rozemněte a přiložte na svědící komáří štípnutí. Pocítíte úlevu a otok po vpichu brzy splaskne. Použít můžete pochopitelně i při poštípání jiným hmyzem.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Jak chytře využít zbytky ze zeleniny? Z odřezků mrkve, petržele, cibule, česneku či celeru si můžete snadno vypěstovat zeleninu novou
Velikonoční piškotová roláda s krémem z bílé čokolády. Vypadá jako z cukrářského časopisu a chutná ještě lépe
Obyčejný černý pepř dokáže odstranit zbytky pracího prášku, prádlu navrátit barvy a bílou rozzářit
Další články
Zavřít reklamu