Medvědí česnek versus mladá cibulka. Co je nutričně hodnotnější?
Zkusili jsme porovnat obě lahodné bylinky. Která vyšla z našeho testu jako vítěz? Jak na jarní očistu pomocí medvědího česneku jsme se podrobně věnovali v jiném článku.
Vitamín C
Zvýšený příjem vitamínu C vás po zimě dostane do formy, proto na jeho získání využijte všechny dostupné přírodní zdroje. V 100 g listů medvědího česneku se nachází 28,5 mg vitamínu C (47% DDD), ve stejném množství mladé cibulky je 18,8 mg (31% DDD). Bod pro medvědí česnek.
Stav - 1: 0
Bílkoviny
Spolu se sacharidy a s tuky tvoří trojici základních živin, bez kterých lidské tělo nedokáže fungovat. Hlavními zdroji bílkovin jsou maso, vejce a mléko a mléčné výrobky, ale z nutričního hlediska jsou dostačující i bílkoviny z rostlinné stravy.
Denně potřebujete 0,6 až 0,8 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. V 100 g medvědího česneku jsou 3 g bílkovin, ve stejném množství mladé cibulky pouze 1,8 g. Znáte účinky cibule zimní na naše tělo? Více se dozvíte zde. Druhý bod pro medvědí česnek.
Stav - 2: 0
Draslík
Tato minerální látka je důležitá pro zachování rovnováhy pH v těle a správné hospodaření s vodou. Udržuje pokožku zdravou, účastní se na trávení sacharidů a stimuluje vylučování inzulínu i činnost ledvin. Denně potřebujete okolo 4 000 mg draslíku. V 100 g listů medvědího česneku se nachází 558 mg draslíku, ve stejném množství mladé cibulky o polovinu méně - 276 mg. Opět bod pro medvědí česnek.
Stav - 3: 0
Vítězem se stává: Medvědí česnek
Chutná a zdravá bylina s detoxikačními účinky je nejsilnější na jaře. Milují ho medvědi, kteří se jím pročišťují po zimním spánku, odtud pochází i název.
Kde medvědí česnek pomáhá?
- při léčbě vysokého krevního tlaku
- při problémech s křečovými žilami
- při žaludečních potížích
- pomáhá při migrénách
- vysoký obsah vitamínu A v listech posiluje imunitu
Je nejvyšší čas na sběr medvědího česneku
Sezóna začíná zhruba na přelomu února a března a vrcholí v dubnu. Typické lokality pro sběr jsou vždy vlhké zastíněné části lesa a okolí potůčků. Při sběru si dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou, která má podobné listy. Ve volné přírodě také sbírejte jen listy. Cibulky česneku nechte v zemi, aby mohl příští rok zase obrůst. O jiné bylince, která je protizánětlivá, působí proti bolesti a chrání cévy, jsme psali zde.
Jako sezónní bylinku seženete medvědí česnek i na jarních trzích. Vybírejte jej podle pěkných a nezvadlých listů. Medvědí česnek si ale můžete vysadit i ve stinnějším vlhkém koutu zahrady, kde se bez problémů uchytí.


