Děti milují sliz. Vyrobte jim ho doma a zulíbají vám ruce
Sliz je vlastně něco jako plastelína nebo moderní „play dough“. Nic z něj sice nevymodelujete, ale zato ho můžete všemožně natahovat, trhat, kroutit nebo jen tak nechat roztéct v ruce. Sliz přitom není žádnou novinkou, už v osmdesátých letech byl vyloženě hitem.
Jeho výroba v domácím prostředí není vůbec nic složitého a zvládne jej vyrobit i dítě. Těm menším pro jistotu pomozte, větší klidně nechte, ať si jej dle vašeho návodu připraví samy. Doma si zvládnete vyrobit i hmotu na otisk ručiček či nožiček vašeho miminka. O tom jsme psali v tomto článku.
Sliz č. 1
Pokud chcete opravdu dobrý sliz, budete potřebovat Borax, který běžně koupíte v drogerii. Celkem budete potřebovat:
- tekuté lepidlo typu Herkules
- Borax
- potravinářské barvivo a třpytky
- dva kelímky, lžičku a ještě jeden větší kelímek
- teplou a studenou vodu
Výrobní postup
Smíchejte v kelímku lepidlo se studenou vodu v poměru 1:1. V druhém kelímku smíchejte Borax, barvivo a horkou vodu. Na 100 ml lepidla budete potřebovat 8 ml Boraxu a 32 ml vody. Pokud nepřidáte žádné barvivo, sliz bude bílý. Poté oba malé kelímky slijte do jednoho velkého a dobře promíchejte. Sliz poté dohněťte v rukách.
Sliz navíc není jen jednorázová hračka. Jakmile si s ním děti dohrají, můžete jej uschovat v uzavřené krabičce, kde vám vydrží celkem dlouho.
Sliz č. 2
Potřebné suroviny
Návodů na výrobu slizu na hraní je nespočet, ale tento je tak jednoduchý, že jej vyrobíte v mžiku oka a navíc, pokud nosíte kontaktní čočky, máte všechny potřebné suroviny doma. Potřebovat budete:
- 170 g tekutého lepidla
- ½ polévkové lžíce jedlé sody
- 2 lžíce vody
- potravinářské barvivo a třpytky (volitelné)
- roztok na kontaktní čočky
Výrobní postup
Připravte si misku, do které nalijte tekuté lepidlo typu Herkules. Přidejte jedlou sodu a důkladně promíchejte. Poté přidejte vodu, a jestliže chcete, aby byl sliz barevný a třpytil se, přimíchejte i potravinářské barvivo nebo třpytky. Nakonec za neustálého míchání přidávejte i roztok na čočky, ale pozor! Dáte-li ho moc, bude sliz tvrdý a nepoddajný. Dáte-li ho naopak málo, bude mazlavý. Přidávejte ho proto po malých dávkách, dokud nedosáhnete požadované konzistence.


