|  Styl
po 28. dubna, svátek má Vlastislav, zítra Robert
Zdraví
📷
+ 1
Nejčastějším příznakem karcinomu prsu u mužů je hmatatelná nebolestivá bulka v prsu, někdy se však hmatný útvar může objevit i v podpaží /  Depositphotos

Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka

28. dubna 2025 | 10:50
 0   0   /  max
Karcinom prsu je nejčastější zhoubné nádorové onemocnění žen. Každý rok si tuto diagnózu v České republice vyslechne více než sedm tisíc pacientek a bohužel přibližně 1600 žen na nemoc zemře. Alarmující je, že karcinom se stále častěji objevuje i u mladších ročníků. Právě proto je klíčová osvěta, pravidelné kontroly a včasné zachycení varovných příznaků.

Podle MUDr. Lívie Večeřové, vedoucí lékařky Mamocentra Fakultní nemocnice Bulovka, je včasná diagnostika nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím úspěšnost léčby: „Zachycený nádor včas je dnes dobře léčitelný. Pokud však přijdeme pozdě, může i mladou pacientku stát život,“ upozorňuje.

Proč přibývá případů i u mladých žen?

Výskyt karcinomu prsu u žen mladších 35 let je sice stále relativně vzácný, nicméně jeho průběh bývá často rychlejší a závažnější. Statistiky ukazují, že každoročně u nás onemocní rakovinou prsu asi 150 žen do 35 let, 300 žen do 40 let a kolem 600 žen do 45 let.

Důvodů je více – od genetických predispozic přes nezdravý životní styl až po posouvání věku prvního těhotenství. Riziko navíc zvyšují i hormonální změny spojené s umělým oplodněním.

Rizikové faktory, které můžete ovlivnit

Některé rizikové faktory si neseme geneticky, například mutace genů BRCA1 a BRCA2, které významně zvyšují pravděpodobnost onemocnění. Avšak mnoho faktorů můžeme ovlivnit sami.

Mezi ty nejdůležitější rizikové faktory patří:

  • Kouření a nadměrná konzumace alkoholu
  • Nadváha a obezita, které výrazně zvyšují riziko vzniku nejen karcinomu prsu, ale i dalších druhů rakoviny
  • Nízká fyzická aktivita a nevyvážená strava

Podle odborníků lze vhodnou životosprávou riziko výrazně snížit. I tak ale platí, že karcinomu prsu nelze stoprocentně zabránit, a proto je zásadní pravidelná kontrola.

Prevence začíná u vás

Prevence rakoviny prsu má dvě roviny. Primární prevence, tedy snaha vzniku nemoci úplně zabránit, není v případě karcinomu možná. Sekundární prevence – tedy včasné odhalení případných problémů – je však klíčová.

Důležité je:

  • Pravidelné samovyšetření prsů, ideálně každý měsíc
  • Klinická vyšetření pohmatem u lékaře
  • Zobrazovací metody jako ultrazvuk a mamografie

Ženy do 40 let by měly docházet hlavně na ultrazvukové vyšetření, protože jejich prsní žláza je ještě bohatší na tkáň a mamograf by nemusel být dostatečně průkazný. Od 45 let je pak standardem preventivní mamografický screening, který dokáže zachytit i malé, nehmatné nádory.

Varovné příznaky, které není radno přehlížet

Mezi signály, že něco není v pořádku, patří:

  • Sekrece z bradavky (zejména jednostranná)
  • Lokální změny barvy či struktury kůže
  • Zduření prsu, které neustupuje ani po menstruaci
  • Zánětlivé projevy mimo období kojení

Pokud na sobě zaznamenáte jakýkoliv z těchto příznaků, neotálejte s návštěvou lékaře.

Těhotenství, kojení a hormonální léčba: Jaké je riziko?

Karcinom prsu se může objevit i během těhotenství či krátce po porodu, což diagnózu i léčbu komplikuje. Rizikovým faktorem je také narůstající věk žen při prvním těhotenství – posun nad 30 let zvyšuje pravděpodobnost výskytu onemocnění.

Podobně hormonální léčba spojená s umělým oplodněním (IVF) může riziko mírně zvýšit, zejména pokud je prováděna opakovaně a u žen vyššího věku.
Moderní možnosti včasného záchytu

Díky moderním zobrazovacím metodám, jako je kontrastní mamografie, je dnes možné odhalit nádory již v počátečních stádiích, kdy jsou ještě nehmatné a bez příznaků. I proto je tak důležité nevynechávat preventivní kontroly a dbát na pravidelnou péči o své zdraví.

„Nejde jen o život ženy, ale v případě těhotenství i o zdraví jejího dítěte. Proto je klíčové neodkládat vyšetření ani v období gravidity či kojení,“ zdůrazňuje MUDr. Večeřová.

Zdroje: prozeny.cz, Národní screeningový program karcinomu prsu ČR (oficiální stránky Ministerstva zdravotnictví ČR) mamo.cz, Breast Cancer Statistics - American Cancer Society www.cancer.org/cancer

 

Prohlédnout galerii
📷
1
Nejčtenější články
Jak dlouho vydrží vařená vejce v lednici? O týden déle než v ošatce na stole. Tipy, jak je po Velikonocích chutně zpracovat
Velikonoční piškotová roláda s krémem z bílé čokolády. Vypadá jako z cukrářského časopisu a chutná ještě lépe
Jak chytře využít zbytky ze zeleniny? Z odřezků mrkve, petržele, cibule, česneku či celeru si můžete snadno vypěstovat zeleninu novou
Obyčejný černý pepř dokáže odstranit zbytky pracího prášku, prádlu navrátit barvy a bílou rozzářit
Další články
Zavřít reklamu