|  Věda a vesmír
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Věda a Výzkum
📷
+ 3
Jezero uvnitř sopky bylo před několika lety v zimě rozmrzlé /  Internet

Vědci zaznamenali něco podivného v okolí sopky na Islandu. Pokud bouchne, bude to pro Evropu katastrofa

15. listopadu 2019 | 11:11
 278   31   /  tok
Vědci zaznamenali v blízkém okolí islandské sopky Askja stovky malých zemětřesení, což naznačuje, že se schyluje k erupci. Během jednoho týdne naměřili více než 850 otřesů o síle až 3,4 stupně Richterovy stupnice. Pokud sopka vybuchne, bude to znamenat katastrofu pro leteckou dopravu v celé Evropě.

Během tohoto týdne bylo v okolí sopky Askja na Islandu zaznamenáno více než 850 otřesů různé síly. Od zjištění prvních zemětřesení vědci oblast bedlivě monitorují a obávají se, že se schyluje k mohutné erupci. Pokud se jejich předpověď naplní, výbuch sopky zcela ochromí leteckou dopravu nad Evropou.

Sopka Askja je jednou z několika aktivních sopek na Islandu a naposledy vybuchla v roce 1875, kdy obrovské množství sopečného popela zahubilo dobytek a zdevastovalo úrodu. Díky tomu byla zahájena také rozsáhlá migrace obyvatelstva z oblasti.

Vědci zatím nemohou případnou erupci sopky potvrdit ani vyloučit, jedno je ale jisté. Pokud sopka skutečně vybouchne, obrovský mrak popela zcela ochromí leteckou dopravu nad Evropou. Popel v atmosféře totiž nejenže snižuje viditelnost, ale může vážně poškodit proudové motory letadel. 

Vědci pozorovali otřesy v oblasti sopky již v roce 2010, a o dva roky později si všimli, že tamní jezero bylo v zimě bez ledu, protože jeho voda byla zahřátá na vysokou teplotu. Od té doby se vědci na oblast zaměřili a diskutují o tom, zda se sopka neprobouzí k další mohutné erupci. Psali jsme také: Nejničivější erupce v dějinách Evropy. Supervulkán je v kritickém stádiu.

Nové otřesy vědci poprvé zachytili 6. listopadu, přičemž do začátku tohoto týdne jich naměřili nejméně 850. Nejsilnější zemětřesení, které vědci naměřili, dosáhlo 3,4 stupně Richterovy stupnice. Přestože jsou tato zemětřesení tektonického původu, vědci nevylučují, že mohou rozpohybovat lávu a dostat ji k povrchu. Dále čtěte: Měsíci pomalu docházejí síly. Co to znamená pro Zemi?

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu