|  Věda a vesmír
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Vesmír
📷
+ 1
Sonda New Horizons vyfotografovala Pluto a pokračuje dále do hlubin vesmíru /  Shutterstock

Fascinující fotografie z miliardy kilometrů vzdáleného objektu

09. dubna 2018 | 09:45
 0   0   /  kvk
Vesmírnou sondu New Horizons (Nové obzory) vypustila NASA 19. ledna 2006. Byla určena k průzkumu trpasličí planety Pluto a jejích měsíců. K Plutu dorazila v červenci roku 2015.

Od té doby pokračuje rychlostí přibližně milion kilometrů za den dále do vesmíru. V současnosti prolétá Kuiperovým pásem, odkud na přelomu roku poslala snímky dvou objektů. Vznikly tak fotografie z dosud nejvzdálenějšího bodu ve vesmíru, jaké se kdy lidstvu podařilo pořídit. 

Fotografie vznikly ve vzdálenosti 6,12 miliardy kilometrů od Země a New Horizons tak překonala sondu Voyager 1, která dosud držela rekord fotografií známou jako Pale Blue Dot (Bleděmodrá tečka), kterou Voyager 1 nasnímal v roce 1990 a která zobrazuje naši planetu jako miniaturní tečku viděnou z vesmíru ze vzdálenosti 6,06 miliardy kilometrů.

Na své cestě k Plutu urazila sonda přibližně 5 miliard kilometrů a pořídila velké množství vědeckých dat a fotografií, které byly odvysílány na síť pozemních přijímacích stanic systému DSN (Deep Space Network) k dalšímu zpracování. Pořídila tak jedinečné materiály o jednom z posledních neprobádaných světů sluneční soustavy. O objevení nových planet, na kterých je pravděpodobný život, jsme psali v tomto našem článku.

Jejím dalším cílem je podle NASA vesmírné těleso dosud označované pouze číslem 2014 MU 69. Na základě vypsané soutěže, do které se mohl zapojit kdokoli, vybrala NASA pro toto záhadné ledové těleso název „Ultima Thule“. Název pochází ze středověké literatury a označuje vzdálený, neznámý svět. Těleso Ultima Thule tak bude nejvzdálenějším vesmírným objektem, ke kterému se lidstvo dosud dostalo. Kolem tohoto objektu by měla sonda proletět 1. ledna roku 2019 a následně by na Zemi měly doputovat fotografie ze vzdálenosti přibližně sedmi miliard kilometrů.

Momentálně je sonda New Horizons ve stavu takzvané elektronické hibernace a řídící středisko ji "probudí" až v červnu.

Prohlédnout galerii
📷
1
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu