|  Věda a vesmír
so 19. dubna, svátek má Rostislav, zítra Marcela
Objevy
📷
+ 1
V aréně se obětovala zvířata bohu podsvětí /  Francesco D’Andria/University of Salento

Starověká římská "brána do pekla“ zabíjela oběti svým smrtícím jezerem

12. května 2021 | 17:34
 4   1   /  Mirka Malá
Jeskyně, kterou staří Římané považovali za bránu do podsvětí, byla tak smrtící, že zabíjela všechna zvířata, která se ocitla v její blízkosti, aniž by ovšem zabíjela kněží, kteří tato zvířata vedli.

O tisíciletí později se vědci domnívají, že přišli na to, jak to vlastně fungovalo. Koncentrovaný mrak oxidu uhličitého totiž udusil ty, kdo se ho nadýchali.

Zvířata umírala pro boha podsvětí

Jeskyně je asi 2200 let stará a znovu ji objevili archeologové ze Salentské univerzity v roce 2011. Nachází se ve městě zvaném Hierapolis ve starověké Frýgii, nyní v Turecku, a sloužila k obětování zvířat, hlavně býků vedených kastrovanými kněžími přes Plutonium nebo Plutonovu bránu, aby byla obětována bohu podsvětí.

Když kněží vedli býky do jeskyně, diváci mohli sedět na vyvýšených sedadlech a sledovat, jak výpary vycházející z brány zvířata zabíjejí. "Tento prostor je plný páry tak mlhavé a husté, že člověk stěží vidí na zem. Každé zvíře, které prošlo dovnitř, okamžitě zemřelo," napsal řecký historik Strabo.

Jeskyně zabíjí i dnes

Právě tento fenomén archeology zaujal. Sami viděli, jak ptáci létající příliš blízko vchodu do jeskyně se udusili a padli k zemi mrtví, což ukazuje, že jeskyně je o tisíce let později stále stejně smrtící jako kdysi.

Podle vulkanologa Hardyho Pfanze z univerzity v Duisburgu v Essenu, který vedl jeskyně v roce 2018, stojí za vším seizmická aktivita pod zemí. Trhlina probíhající hluboko pod regionem emituje velké množství sopečného oxidu uhličitého.

Tým provedl měření hladin oxidu uhličitého v aréně spojené s jeskyní a zjistil, že plyn, mírně těžší než vzduch, vytvořil "jezero“, které vzniklo zhruba ve výšce 40 centimetrů nad podlahou arény.

Ukázalo se, že tento plyn je během dne rozptýlen slunečními paprsky, ale je nejsmrtelnější za úsvitu, když se přes noc nahromadí. Koncentrace plynu je tak vysoká, že snadno může zabít i dospělého člověka.

Jak je ale možné, že obětovaní býci se okamžitě udusili, zatímco kněží ne? "Zatímco býk stál v plynovém jezeře s tlamou a nosními dírkami ve výšce mezi 60 a 90 cm, kněží  vždy stáli vzpřímeně a dávali si pozor, aby jejich nos a ústa byly vysoko nad toxickou hladinou,“ napsal tým ve svém příspěvku z roku 2018. " Někdy zřejmě stáli i na kamenech, aby byli co nejvýše.“

Diváci, kteří obětování zvířat přihlíželi, viděli, jak velcí a silní býci okamžitě umírají, zatímco kněží jsou stále naživu a silní, což samozřejmě podporovalo jejich moc nad obyčejnými lidmi. Podle vědců si totiž kněží byli dobře vědomi vlastností jeskyně. Dále čtěte: Největší indiánské město Severní Ameriky bylo při příjezdu Kolumba prázdné. Obyvatelé záhadně zmizeli a vědci dodnes nevědí, proč.

Prohlédnout galerii
📷
1
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Příběh lásky, který sledoval celý svět: Charles a Camilla dnes slaví 20 let manželství
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu