|  Technika
út 6. května, svátek má Radoslav, zítra Stanislav
PC a Mobily
📷
+ 3
Kupovat či nekupovat? /  Shutterstock

Je dobré kupovat produkty firem, které jsou na černé listině USA?

31. května 2019 | 10:11
 0   0   /  Petr Vlach
Mezi USA a Čínou se vede spor ohledně obchodních pravidel. Obě strany postupují poměrně tvrdě a v současné době dopadl trest na čínský Huawei, přední firmu v oblasti komunikačních a mobilních technologií. Máme rady ohledně nákupu od této značky.

Už řadu měsíců se mluví o tom, že některé čínské značky mohou poskytovat čínské vládě tzv. zadní vrátka do komunikačních softwarů, na kterých fungují mnohé internetové sítě i sítě mobilních operátorů. Nebezpečí spočívá v riziku úniku dat a jejich zneužití čínskou stranou. Dlouho se zdálo, že se vše mobilních telefonů netýká. Od minulého týdne je všechno jinak.

Huawei nemá přístup k Androidu

Vzhledem k rozhodnutí americké strany nemá čínský Huawei od minulého týdne přístup k Androidu. Lépe řečeno, má přístup ke svobodně šířené části softwaru, ale nezíská přístup k certifikacím od Googlu, a tím pádem ani přístup do obchodu s aplikacemi a k dalším službám Googlu. To má zcela zásadní dopad, protože bez obchodu s aplikacemi je telefon jen obtížně použitelný. Totéž pak platí pro mnohé další funkce, které dnes poskytuje Google zcela běžně, a ani si je neuvědomujeme.

Koupit či nekoupit

Nejen tuto otázku nyní zákazník řeší. První obětí sporu mezi USA a Čínou je model dceřiné značky Huaweie. Jde o Honor 20 Pro, který byl sice představen, ale certifikaci nestihl, takže zatím do prodeje jít nemůže. Prodává se tedy jen jeho levnější, a o něco méně vybavený bratr Honor 20. Kvůli nejisté budoucnosti si ale může zákazník klást oprávněnou otázku, zda dostane tento telefon nějakou aktualizaci. A stejná otázka platí i pro všechny předchozí modely, a také pro modely se značkou Huawei.

Předpokládaný vývoj

Nezbývá než doufat, že celá záležitost je jen součástí obchodní strategie a tvrdého vyjednávání, které dopadne dobře. Je zřetelné, že ani jedna strana nemá přes silná slova touhu po skutečné obchodní válce. Dá se proto očekávat, že během několika měsíců dojde k dohodě. Na trh se dostanou i modely, které se nyní opožďují, a ty starší dostanou slíbené aktualizace. Firma Huawei ve svém vlastním zájmu poskytne záruky, že skrze její zařízení neodejdou žádná data do nepatřičných míst a vše se vrátí do normálu. V takovém případě není současný nákup zařízení od Huawei či Honor problémem. Pokud by však přece jen k obchodní válce mezi USA a Čínou došlo a strany se nedohodly, bylo by lepší nakoupit zboží jiných značek a před čínskými dát přednost třeba těm korejským nebo dalším. Kdo tedy můžete s nákupem několik měsíců počkat, vyčkejte, aby vaše rozhodnutí bylo podepřené fakty.

Jinak právě u nás se čínským značkám velmi daří a vlastně v celé východní části Evropy mají velmi rostoucí prodeje a atakují první příčku mezi nejprodávanějšími telefony. Prosadit větší prodeje amerického iPhonu se asi jen tak nepodaří, a to nejen kvůli ceně, ale také kvůli chybám a technologickému zaostávání po smrti Steva Jobse. Více si přečtěte v článku zde.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Další články
Zavřít reklamu