|  Technika
út 6. května, svátek má Radoslav, zítra Stanislav
Letectví
Sovětský raketoplán odstartoval do vesmíru před třiceti lety /  Internet

Sovětské kosmické monstrum s názvem Buran mělo zničit americký vesmírný program

16. listopadu 2018 | 14:22
 3   10   /  tok
Raketoplány jsou známé zejména v souvislosti s americkou NASA, ale už mnohem méně lidem zůstal v paměti ruský ekvivalent s názvem Buran. Tento sovětský raketoplán však uskutečnil pouze jediný vesmírný let v roce 1988.

Raketoplán neměla jen americká NASA, ale také Sovětský svaz, který v osmdesátých letech postavil raketoplán s názvem Buran. Tento sovětský ekvivalent raketoplánu amerického programu Space Shuttle uskutečnil svůj první a jediný let do vesmíru 15. listopadu roku 1988, nikdy však s lidskou posádkou.

Během třiapůlhodinového letu raketoplán Buran dvakrát obkroužil Zemi, přičemž byl řízen automatickým systémem s pomocí pozemního operačního střediska. Na oběžnou dráhu raketoplán vynesla sovětská raketa Eněrgija.

Po dokončení zkušebního letu raketoplán bez problémů přistál na přistávací dráhu kosmodromu Bajkonur v kazašské stepi. Tento úspěch však už dále nepokračoval, protože program sovětského raketoplánu byl záhy ukončen s pádem Sovětského svazu.

Ještě v roce 1989 byl Buran představen na pařížském aerosalonu, kde vzbudil zaslouženou pozornost. Během zpáteční cesty z Paříže do Moskvy dokonce na hřbetě obřího dopravního letounu Antonov An-225 Mrija zavítal i na pražské ruzyňské letiště.

V rámci vývoje sovětského raketoplánu vzniklo celkem deset exemplářů Buranu, které sloužily pro nejrůznější zkoušky. Některé byly využity pro testy pevnosti v kosmickém prostředí, jiné pro ověření letových schopností. Na světě dnes existují poslední dva exempláře tohoto stroje.

První z nich je od roku 1997 atrakcí v moskevském Gorském parku. Tento raketoplán je prakticky totožný s tím, který v roce 1988 obletěl Zemi. Druhý dochovaný exemplář je umístěn v leteckém muzeu v německém Sinsheimu. Tento stroj je vybaven proudovými motory a v rámci zkoušek podnikl celkem 34 letů.

Jediný z deseti strojů, který navštívil vesmír, byl léta uskladněn v jednom z hangárů v kosmodromu Bajkonur. Díky nedostatku finančních prostředků na opravy se však propadla střecha haly a raketoplán prakticky zničila. Během incidentu zahynulo také několik dělníků.

Po pádu Sovětského svazu byl ukončen také provoz nejsilnější sovětské kosmické rakety Eněrgija. Tu Sověti vyzkoušeli dvakrát, poprvé už rok a půl před startem Buranu, když do vesmíru vynesla maketu osmdesátitunové vojenské družice Poljus konstruované pro sovětskou verzi programu hvězdných válek. Dále čtěte: (SpaceX staví miniaturu meziplanetární rakety BFR. Základem bude známá technologie).

Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Na Peugeot Emotion Days 2025 vyzkoušíte 8 modelů na jednom místě. Zjistěte, kdy testovací flotila dorazí do vašeho města
Další články
Zavřít reklamu