|  Technika
út 6. května, svátek má Radoslav, zítra Stanislav
Technologie
Rentgenovou observatoř Chandra postihla vážná porucha /  Internet

NASA se podařilo po několika dnech obnovit základní funkce vesmírné rentgenové observatoře Chandra

29. října 2018 | 10:15
 0   0   /  tok
Říjen byl pro inženýry NASA velmi náročný měsíc, ale zdá se, že vše bude mít dobrý konec. Nejprve se porouchal a přepnul do nouzového režimu legendární Hubbleův teleskop, o několik dní později ho následovala i rentgenová observatoř Chandra. Obě zařízení jsou po mnohadenním úsilí opět v provozu.

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA), která má ve vesmíru mnoho různých zařízení, během října musela řešit poruchy hned dvou z nich. Jako první se porouchal gyroskop Hubbleova dalekohledu a o několik dní postihl stejný problém i rentgenovou observatoř Chandra.

Obě zařízení se po poruše klíčové součásti přepnuly do nouzového režimu. Hubbleův teleskop v současné době pracuje se třemi gyroskopy. U rentgenové observatoře se inženýrům podařilo funkci gyroskopu plně obnovit a nyní vesmírné zařízení pracuje se všemi základními funkcemi.

Chandra je jedním ze čtyř zařízení vesmírného programu NASA Great Observatories spolu s Hubbleem, Spitzerovým kosmickým dalekohledem a observatoří Compton Gamma Ray.

Kromě observatoře Compton Gamma Ray, kterou NASA ztratila v roce 2000 právě kvůli špatnému gyroskopu, jsou zbylá tři zařízení stále v provozu.

Gyroskopy jsou klíčovou součástí těchto kosmických pozorovacích zařízení. Tyto součástky jsou ale poněkud problematické, protože se neustále točí a po určitém čase se opotřebují. Každé toto pozorovací zařízení je proto vybaveno sadou záložních gyroskopů pro případ, že se některý porouchá.

Rentgenová observatoř Chandra hlásila 10. října chybu a nečekaně se vypnula. NASA ji ale poměrně rychle našla. Byly to nespárované hodnoty palubního počítače způsobené několikavteřinovým výpadkem, čímž se aktivoval bezpečnostní režim. Tímto mechanismem je zařízení chráněno proti vážnějšímu poškození.

NASA před opětovným uvedením Chandry do provozu provedla několik testů, aby vyzkoušela, zda je zařízení plně provozuschopné. Chandra by měla zůstat funkční i v následujících letech, jelikož se NASA na základě získaných dat domnívá, že ostatní gyroskopy jsou v dobrém stavu a mají dostatečnou životnost. Dále čtěte: (Budoucnost letecké dopravy: Americký výrobce představil nový motor pro nadzvuková letadla).

Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Na Peugeot Emotion Days 2025 vyzkoušíte 8 modelů na jednom místě. Zjistěte, kdy testovací flotila dorazí do vašeho města
Další články
Zavřít reklamu