|  Technika
po 5. května, svátek má Klaudie, zítra Radoslav
Letectví
📷
+ 1
F-35C je vylepšenou verzí speciálně pro námořnictvo /  US NAVY (volný zdroj foto)

Závod o vylovení stíhačky F-35 začíná. Američané nechtějí, aby padla do rukou Číny

05. února 2022 | 07:14
 0   16   /  Mirka Malá
Bude to velmi obtížné, protože F-35 se potopila v Jihočínském moři poté, co se jí nevydařil přistávací manévr na dráhu letadlové lodi. A teď je to závod s časem.

Incident se odehrál 24. ledna v Jihočínském moři, když letadlová loď USS Carl Vinson cvičila s dalšími válečnými loděmi v regionu. Američané vysílají záchranný tým, který má stíhačku z mořského dna vyzvednout, a to především dříve než Čína.

Co se přesně stalo?

Důležité především je, že pilot je v pořádku. Ale stíhačka F-35 je na dně Jihočínského moře a není pochyb o tom, že o ni Čína má zájem. Kdyby se jí zmocnila, mohla by ji rozebrat a dozvědět se více o všech technologiích.

Co přesně se stalo, ale americké námořnictvo moc nekomentuje. V podstatě lze pouze holou větou říci, že se zřejmě nevydařil přistávací manévr na letadlovou loď. USS Carl Vinson byla v západním Pacifiku spolu s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln. Obě nacvičovaly běžné námořní operace včetně námořních komunikačních operací, protiponorkových bojových operací, leteckých bojových operací, doplňování paliva na moři atd.

V Jihočínském moři má americké námořnictvo největší koncentrací stíhaček F-35 na moři, přičemž deset F-35C operuje z Vinsonu, deset z Lincolnu a dalších šest F-35B z obojživelné útočné lodi USS Amerika. Potopená stíhačka je prvním "ztraceným" modelem C, který je specializovanou námořní variantou, jež se vyznačuje zesíleným podvozkem pro komplikované vzlety a přistání a má také o něco větší křídlo a o něco delší dolet.

Podobné nehody se občas stanou

Není to tak dávno, co se stala předposlední podobná nehoda. Koncem roku 2021 měl letoun Royal Air Force F-35B problémy při startu z britské letadlové lodi HMS Queen Elizabeth. Americké, britské a italské námořnictvo jej následně vylovilo ze dna Středozemního moře. 

A o to samé se nyní Američané musejí pokusit v Jihočínském moři. Rusko i Čína totiž mají technologické schopnosti vyzvednout stíhačku z mořského dna a Rusko tak už učinilo mnohokrát. Například vyzvedlo ze Středozemního moře jeden MiG-29 a jeden stíhací letoun Su-33. Americká vláda zase dokázala ze dna vyzvednout svoji raketovou ponorku, ale to se stalo už v roce 1974.

Zdroj: Popular Mechanics, BBC.

Prohlédnout galerii
📷
1
Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Další články
Zavřít reklamu