|  Technika
út 6. května, svátek má Radoslav, zítra Stanislav
Vojenství
📷
+ 1
Nevinně vypadající dron umí sám zabíjet /  STM

Podle informací OSN došlo k prvnímu případu autonomního dronu útočícího na člověka. A to není dobrá zpráva

05. června 2021 | 14:49
 0   0   /  Mirka Malá
Podle zprávy Organizace spojených národů (OSN), která podrobně popisuje probíhající druhou libyjskou občanskou válku, došlo v březnu 2020 k prvnímu zaznamenanému případu autonomního dronu útočícího na člověka. Libyjské síly používaly drony turecké výroby k pronásledování nepřátelských sil a bránily jim v používání jejich vlastních dronů.

Ve zprávě OSN se výslovně uvádí, že "logistické konvoje a ustupující jednotky byly pronásledovány a na dálku zasaženy bezpilotními bojovými letadly nebo smrtícími autonomními zbraňovými systémy, jako je STM Kargu-2. Autonomní zbraňové systémy byly naprogramovány tak, aby zaútočily na cíle, aniž by vyžadovaly datové spojení s lidským operátorem, takže předváděly opravdovou schopnost najít a zabít nepřítele."

Drony se v konfliktu objevily navzdory embargu

Zpráva uvádí, že Turecko dodalo drony libyjským silám, čímž došlo k porušení zbrojního embarga OSN uvaleného na obě strany konfliktu.

Kargu-2 od tureckého výrobce STM je kvadrokoptéra, oficiálně dron určený k přepravě zbraní. Přitom samo marketingové video STM výslovně popisuje Kargu-2 jako dron schopný autonomního útoku.

Jak takový dron funguje?

Nejprve jsou načteny souřadnice do softwaru dronu, který odletí na tyto souřadnice, identifikuje pravděpodobný cíl, na který se doslova vrhne, a odpálí výbušný balíček. Při útoku se sám zničí.

Odborníci na drony se takového okamžiku děsili a prosazovali zákaz autonomních útočných dronů. "Zpráva OSN, která sice o prvním použití autonomních zbraní proti vojákům mluví, nevyznívá ale jednoznačně a o to jde," říká Zachary Kallenborn,  konzultant pro národní bezpečnost. "První použití autonomních zbraní ve válce nebude ohlašováno s fanfárami, protože použití autonomních zbraní může vypadat jako let obyčejného dronu. Tato událost ilustruje, jak klíčová a zároveň složitá je regulace nebo přímo zákaz autonomních zbraní. Jak si můžeme být jisti, že vůbec byly použity? “

Kargu-2 skutečně vypadá jako jakýkoliv jiný dron. Hlavním rozdílem je software, který může být obtížné získat z rozptýlených kousků plastu pro forenzní analýzu. To vyvolává otázku. Mohly by vojenské síly upravit civilní drony na lovící drony, které budou útočit na civilisty? Události v Libyi nicméně mohou být momentem, kdy se stroje samy rozhodly zabíjet. Dále čtěte: Na světě je první ponorka, která umožní vojenský výsadek suchou nohou.

Prohlédnout galerii
📷
1
Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Další články
Zavřít reklamu