|  Technika
út 6. května, svátek má Radoslav, zítra Stanislav
Vojenství
📷
+ 1
Vše začalo před lety na americké ambasádě v Havaně /  Depositphotos

USA podezřívají Rusko, že proti nim použilo mikrovlnnou zbraň. Existuje vůbec něco takového?

17. května 2021 | 08:31
 16   14   /  Mirka Malá
Americká vláda věří, že ruské vojenské zpravodajství může stát za sérií útoků proti americkému vojenskému a diplomatickému personálu. USA mají podezření, že ruská špionážní agentura GRU nějakým způsobem využívá zbraň mikrovlnného záření k cílení na americké pracovníky na americké půdě i v zahraničí, což způsobuje neurologické zdravotní problémy a poškození mozku.

Jak by taková zbraň fungovala, však není jasné. Administrativa prezidenta Joe Bidena bere zprávy o útocích dostatečně vážně, aby zapojila všech 18 federálních zpravodajských agentur do vyšetřování.

Napadené ambasády

Zpráva amerického ministerstva zahraničí z roku 2020 podle zjištění tvrdí, že údajné útoky začaly už v roce 2016 krátce poté, co administrativa bývalého prezidenta Baracka Obamy otevřela diplomatické vztahy s Kubou. Tehdy začal americký diplomatický personál umístěný na velvyslanectví v Havaně trpět neobvyklými fyzickými příznaky spojenými s nástupem podivných zvuků.

Ve zprávě se přímo říká: "U některých z těchto pacientů začal jejich případ náhlým nástupem hlasitého zvuku, který měl směrové rysy, a byl doprovázen bolestí v jednom nebo obou uších nebo v široké oblasti hlavy, a v některých případech šlo o pocit tlaku nebo vibrací v hlavě, závratě následované v některých případech tinnitem, problémy se zrakem a kognitivními potížemi. Jiní pracovníci konzulátu USA v čínském Kantonu hlásili podobné příznaky hned rok poté."

Pracovníci ministerstva zahraničí rovněž ohlásili útoky, někdy nazývané "Havanský syndrom“ nebo "The Thing“, ke kterým došlo v USA, včetně severní Virginie, Miami a Filadelfie. Někteří diplomaté hlásili opakované útoky v zahraničí i doma.

Americké jednotky v Sýrii také hlásily neobvyklé nevysvětlitelné potíže. V roce 2017 nezávislá lékařská analýza také potvrdila, že některé z postižených osob utrpěly vážná zranění.

Zase GRU

GRU je zpravodajskou složkou ruské armády. USA mají podezření, že GRU stojí za několika pokusy o atentát a sabotáž proti americkým, jiným západním a ruským emigrantům, včetně prokázaného pokusu o otravu bývalého důstojníka GRU Sergeje Skripala. Složka má mít na svědomí také otravy v Bulharsku, sabotážní operace na Ukrajině a v České republice a kybernetické útoky v Gruzii.

Američtí úředníci mají také podezření, že v roce 2016 GRU hackovala servery Demokratické strany, stejně jako americké vládní agentury a kritické infrastruktury, což vedlo k federálnímu obvinění několika úředníků GRU.

Kuba byla historicky v sovětské a později ruské sféře vlivu. Moskva houževnatě brání svá historická hřiště a neváhá zajít tak daleko, že vojensky zasahuje do občanské války svého dlouholetého spojence Sýrie. Je možné, že ruské zpravodajské služby v obavě ze ztráty Kuby podnikly kampaň proti americkým diplomatům na Kubě.

Americké ministerstvo zahraničí zjistilo, že v Rusku, potažmo v Sovětském svazu proběhl významný výzkum účinků pulzních rádiových frekvencí. To mohlo vyústit ve vývoj přenosné skryté zbraně určené k explozi něčeho, co se nazývá Frey Effect.

V roce 1961 americký neurolog Alan Frey objevil, že určité frekvence mohou u testovaných subjektů vyvolat fyziologický účinek, a že modulace radiofrekvenční energie může mít řadu účinků, včetně poruch vnímání, bolestí hlavy nebo tlaku v obličeji, a další již popsané potíže.

Neexistují ovšem žádné důkazy o tom, že by některá země vyvinula nebo nasadila takovou zbraň, která by jako zdroj energie vyžadovala 2 200 wattový generátor nebo až 200 baterií do notebooku. Možná se nikdy nedozvíme, kdo stojí za těmito útoky a jaký druh zbraně byl použit. Víme ale, že řada lidí utrpěla skutečně vážná zranění. Dále čtěte: Je to tank, který plave jako loď, nebo člun, který střílí jako tank? Indonésie staví tankový člun.

Prohlédnout galerii
📷
1
Témata: GRU, Rusko, mikrovlny, útok, USA
Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Na Peugeot Emotion Days 2025 vyzkoušíte 8 modelů na jednom místě. Zjistěte, kdy testovací flotila dorazí do vašeho města
Další články
Zavřít reklamu