|  Technika
út 6. května, svátek má Radoslav, zítra Stanislav
Vojenství
V Barentsově moři tato ponorka okradla Sověty o tajný vlečný radar /  Internet

Příběh britské ponorky, která během studené války ukradla super tajný sovětský sonar

31. října 2017 | 14:27
 12   7   /  Robert Bureš
Naprosto bizarní misi spáchala v roce 1982 britská jaderná ponorka ve spolupráci s USA. Na samé hranici sovětských teritoriálních vod byla spáchána krádež super tajného sovětského sonaru, jejíž odhalení by zcela jistě znamenalo vážný mezinárodní konflikt a možná i počátek jaderné války.

Jaderná ponorka HMS Conqueror třídy Churchill byla v té době největší útočnou podmořskou lodí britského námořnictva. Byla nasazena ve válce o Falklandy, během které potopila argentinský lehký námořní křižník ARA General Belgrano. Krátký konflikt mezi Argentinou a Velkou Británií v roce 1982, který Argentina prohrála, následně vedl k pádu tamní vojenské diktatury.

O necelé dva měsíce později se už ponorka HMS Conqueror nacházela na zcela jiném místě, téměř devět tisíc kilometrů od domova v Barentsově moři. Ponorka byla tentokrát vybavena velmi neobvyklými nástroji v podobě dálkově ovládaných těžkých ocelových nožů a videokamer, které byly připevněny k trupu lodi. Cílem této podivné mise byla asi nejotrlejší vojenská krádež z dob studené války. Jejím cílem bylo získat sovětský super tajný vlečný sonar.

Během studené války se používaly převážně dva typy námořních sonarů, aktivní a pasivní. Aktivní sonar vysílá krátké signály napříč oceánem, které se odrážejí od pevných objektů zpět k lodi, která je vysílá. Druhým typem je pasivní sonar, který naopak poslouchá aktivní sonarové signály a hluk, který vydávají motory nepřátelských plavidel.

Pasivní sonar nabízí lepší lokalizaci, ale dosažení jeho efektivity je poněkud obtížné, protože se potýká taktéž s hlukem své mateřské lodě. Tento jev lze však vyřešit tím, že sonar byl tažen na ocelových lanech i několik námořních mil za lodí.

Právě tuto metodu praktikoval Sovětský svaz v 80. letech. Americké a britské zpravodajské služby o existenci nového typu sovětského sonaru věděly, ale protože toto zařízení nevydávalo žádný zvuk, nebylo ani možné se dozvědět více o tom, jak ve skutečnosti funguje.

Jediná možnost tedy byla ho jednoduše odříznou z ocelových tažných lan a ukrást. Plán to byl ale opravdu složitý a možná až poněkud bizarní. Ponorka Conqueror musela nejdříve lokalizovat loď plující pod polskými vlajkami, která sonarové pole vlekla na samé hranici teritoriálních vod.

V druhé fázi musela provést náročné odstřižení sonaru, přičemž vše muselo proběhnout v synchronizovaném pohybu obou plavidel a naprosto neslyšně. Tato operace byla velice riskantní, protože námořníci museli postupovat tak, aby nebyli odhaleni samotným sonarovým polem, které bylo cílem operace.

Conqueror úspěšně dokončil misi a zařízení odstřihl. Následně se pro něj potopili potápěči, připevnili ho na speciálně připravený podstavec a odvlekli ho na domovskou základnu ve skotské Faslane. Zde bylo sovětské sonarové pole naloženo do letadla a odesláno na analýzu do USA.

Drzost celé operace byla opravdu obdivuhodná až zarážející. V případě odhalení by totiž zcela jistě hrozila bolestivá sovětská odveta, která v té době mohla dokonce přerůst i v jaderný konflikt.

Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Na Peugeot Emotion Days 2025 vyzkoušíte 8 modelů na jednom místě. Zjistěte, kdy testovací flotila dorazí do vašeho města
Další články
Zavřít reklamu