Americké letectvo bude mít bomby, které ve vzduchu dokáží změnit své útočné plány a aktivně se rozhodovat o tom, které cíle zničit
Golden Horde představuje postupnou změnu v technologii zbraní a mění dosavadní "chytré“ zbraně na ty, které aktivně a samy "myslí“.
Podzim ukáže, jak to funguje
Letectvo letos na podzim plánuje otestovat svůj koncept Golden Horde pomocí stíhaček F-16 Fighting Falcon. Golden Horde zahrnuje přeměnu současných bomb CSDB-1 a CMALD. Po úpravách budou bomby schopny přijímat poloautonomní rozhodnutí.
Zde je návod, jak by to fungovalo. Dvojice stíhaček F-16 by mohla zacílit na řadu konkrétních úkrytů letadel na nepřátelské letecké základně. První stíhačka zamíří na čtyři úkryty se čtyřmi bombami CSDB-1, které zničí dva cíle. Druhá stíhačka, která letí přímo za první, uvolní také svoje bomby CSDB-1. A ty přijímají data, například o tom, že jsou zničeny dva cíle. Druhá letka bomb tak sama na základě vyhodnocení aktuálních informací sama rozhodne o tom, že dvě bomby vyčlení na zničení zbývajících dvou cílů nepřítele.
Jde hlavně o efektivitu
Výsledkem je efektivnější použití munice, umožňující bomby zaměřit proti konkrétním cílům. To znamená, že je méně pravděpodobné, že by piloti museli v případě neúspěchu provést druhý nálet, což je vždy nebezpečné. Namísto toho mohou piloti jen vystřelit své zbraně a odletět do bezpečí.
Bomby Golden Horde nebudou plně autonomní, to znamená, že samy nebudou hledat nové cíle. Místo toho poloautonomní režim umožní bombám soustředit se na cíl B, pokud cíl A byl například již zničen, nebo si vybrat jiné cíle, které bomby ještě nezasáhly.
Schopnost bomb Golden Horde je skutečně nová. V minulosti byly zbraně nazývány "inteligentními“ díky tomu, že používaly palubní mapy, lasery nebo GPS data k nalezení svých cílů. Projekt Golden Horde je však o krok dále tím, že bomby skutečně přijímají rozhodnutí.
Bomby by neměly být ani více nebezpečné než ty současné. Letectvo zdůrazňuje, že Golden Horde nepoužívají umělou inteligenci ani strojové učení k tomu, aby nezávisle určovaly, které cíle mají zasáhnout. Jejich systém vybere pouze ze souboru předem daných cílů a nemůže porušit definovaná pravidla.
Po testech na stíhačkách F-16 mají podle dostupných informací následovat také testy na bombardérech B-52. Raketa Joint Stand to Miss Surface (JASSM), velká řízená střela, by mohla být v budoucnu další zbraní zahrnutou do tohoto projektu. JASSM je navržena tak, aby letěla stovky kilometrů skrz chráněný vzdušný prostor a zaútočila na kritické cíle. Dále čtěte: Hornety amerického námořnictva nyní mohou vypálit bombu nové generace Stormbreaker.

