|  Technika
út 6. května, svátek má Radoslav, zítra Stanislav
Technologie
📷
+ 3
Nemají nás tyto senzory spíš sledovat? /  NorthWestern University

Nový koronavirový senzor dokáže detekovat časné příznaky nákazy

09. května 2020 | 07:15
 0   0   /  Mirka Malá
Podle vědců může nové zařízení zachytit časné příznaky koronaviru. Bezdrátový senzor se umístí na krk, aby detekoval problémy s dýcháním a kašlem pomocí sady datových algoritmů.

Vědci z NortWestern University vyvinuli toto zařízení s vysvětlením, že jeho technologie je podobná senzorům, jež jsou určeny ke sledování například řeči a polykání při zotavování pacientů po mrtvici.

Nebudou problémy s ochranou soukromí?

V poslední době se doslova množí technologie, kterým jejich tvůrci přisuzují obvykle velkou budoucnost a využitelnost ve zdravotnictví, zároveň ale tyto technologie budí velké rozpaky, neboť do značné míry narušují soukromí.

I s koronavirovým senzorem to může být podobné, protože úřady a instituce pak mohou mít každého pod kontrolou, pokud by se pod hlavičkou pandemie nošení těchto senzorů stalo rozšířenou záležitostí.

Vědci tedy alespoň přispěchali s ujištěním, že na rozdíl od senzorů, které se používají u pacientů po mrtvici, jejich koronavirový senzor nemá mikrofon, a tudíž nelze občany alespoň odposlouchávat. K měření pohybu povrchu kůže tedy senzor používá tříosý akcelerometr s velkou šířkou pásma, jak uvedli vědci.

Senzor odesílá data na cloud k analýze

Koronavirový senzor sice tedy nedisponuje odposlechem, ale v momentě, kdy si ho uživatel sundá, aby zařízení dobil, odešlou se nasbíraná data na cloud, kde je následně analyzuje počítač. A to tedy taky není zrovna příznivá zpráva.

Během testování nosilo koronavirové senzory dvacet pět uživatelů po dobu dvou týdnů a společně za tu dobu na cloud odeslali jeden terabajt dat.

Vědci svoje nové dílo obhajují tím, že by se epidemiologické podmínky o dost zlepšily v případě, že by podstatná část populace nosila tyto senzory. Takové sledování by podle jejich názoru překonalo klasické testovací metody.

Pokud by ale skutečně k masivnímu povinnému nošení koronavirových senzorů došlo, je tu otázka, zda tím lidstvo není už jen krůček od hromadného očipování. Dále čtěte: Nové senzory dokáží identifikovat lidi podle chůze, což může sloužit k jejich sledování.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Šeřík nejen krásně voní, ale hodí se i na výrobu chutného medu nebo domácího sirupu
Mladých žen s rakovinou prsu stále přibývá. Nádor zachycený včas je dobře léčitelný, jeho zanedbání však může pacientku stát život, varuje lékařka
Příliš tvrdá voda ovlivňuje domácnost víc, než si možná uvědomujete. Zničit může spotřebiče i potrubí. Vliv má také na pokožku a vlasy
Další články
Zavřít reklamu