Používáte mezizubní kartáček jako párátko? Tak to je bohužel úplně k ničemu!
Nikdo vám samozřejmě nebude bránit, abyste si uvízlé jídlo ze zubu mezizubním kartáčkem vyndali. Jde jen o to, že mezizubní kartáček je primárně určen k něčemu jinému a to, že jej občas použijete místo párátka, nijak nepřispěje k delší životnosti vašich zubů.
Vyberte si správnou velikost
Každý z nás má jiné zuby, což se týká i odlišné velikosti mezizubních prostor. Pro správné čištění těchto míst musíte zvolit především správnou šířku kartáčku. Příliš úzký kartáček sice může zafungovat jako párátko, ale mezizubní prostory vám vyčistit nedokáže. Široký kartáček vám naopak může poškodit zuby i dásně.
Správnou velikost můžete také poznat tak, že štětinky vyplní celou mezeru mezizubního prostoru, přičemž ocelový drátek se zubů dotýká co nejméně.
Jak postupovat při čištění
Nejlepší je, když se objednáte na dentální hygienu a necháte si správnou techniku čištění zubů vysvětlit přímo od odborníků. Ti vám rádi poradí i se správnou velikostí kartáčku, a to nejen mezizubního.
Při čištění dbejte na to, abyste vyčistili opravdu každou mezeru mezi dvěma zuby. Mezera nemusí být ani na první pohled vidět, ale to neznamená, že ji nemáte čistit! Specialista na dentální hygienu vám v případě, že máte různě velké mezery, doporučí i různě velké kartáčky.
Do prostoru mezi zuby zaveďte kartáček z vnější strany pod šikmým úhlem. Jakmile je z části uvnitř mezery, srovnejte ho do vodorovné polohy a mezizubní prostor vyčistěte pomocí jednoho, maximálně dvou jemných pohybů tam a zpět. K čištění tímto kartáčkem nemusíte používat zubní pastu.
Nikdy nezavádějte kartáček za pomoci násilí! Zničili byste jak kartáček, tak své zuby nebo dásně.
Kdy mezizubní prostory čistit
Čištění stačí provádět jednou denně, nejlépe po večerním čištění klasickým kartáčkem.
Nejvíce problémů se zuby (zubní kaz, zánět dásní, paradontóza) pochází právě z mezizubních prostor. Správným používáním mezizubního kartáčku můžete tyto problémy oddálit, nebo dokonce zažehnat.


