|  Styl
čt 24. dubna, svátek má Jiří, zítra Marek
Zdraví
📷
+ 3
Znáte dva základní pilíře pevného zdraví? /  Depositphotos

Nejlepší lék na všechno aneb dva základní pilíře pevného zdraví

15. prosince 2020 | 10:49
 3   0   /  Marcela Plachá
Hledáte lék na všechny potíže? Pak se začněte smát. To je totiž zaručený způsob, jak si zachovat pevné zdraví. Veselá mysl je bez nadsázky klíčem k dlouhověkosti.

Procházky a smích. Dva základní pilíře pevného zdraví. Veselý smích má komplexní účinek na lidské tělo - fyziologický, biochemický, psychologický i sociální. Jeho vibrace stimulují pohyblivost vnitřních orgánů, zlepšují krevní oběh a zabraňují vzniku blokád.

Smích a pozitivní emoce usnadňují překonávání jakýchkoli obtíží. Ať už jde o problémy v práci, potíže s učením nebo rodinný život. Navíc vám pomůže vybudovat dobré vztahy a vidět svět optimističtěji.

Proti depresi

Často nám do smíchu vůbec není, naopak. Je ale prokázáno, že i při depresích pomáhá práce s dechem a smíchem, při kterém dochází ke zvýšenému uvolňování neurotransmiterů, tedy dopaminu, serotoninu a endorfinu, kterému se říká „hormon radosti“. Když se dostane do krve, tělo se uvolní, bolest i smutek zmizí. Nedostatek serotoninu hraje u depresí klíčovou roli.

Upřímný úsměv nebo smích po dobu 5-10 minut se rovná 30 minutám relaxovaného odpočinku.

Harmonizace krevního tlaku

Dlouhodobý smích stimuluje několik desítek svalů, zejména v obličeji, hrudníku a břiše. Dokonce působí pozitivně na krevní cévy, zlepšuje krevní oběh, aktivuje metabolické procesy v lidském těle, zlepšuje stav cév, posiluje je a zvyšuje tonus. To je důležitá součást prevence rozvoje aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Podle provedených studií byl u pacientů trpících alergickými reakcemi zjištěn při terapii smíchem pokles hladiny citlivosti na alergeny a počet alergických záchvatů. Základem léčby přitom bylo pouze každodenní sledování vtipných videí.

Nadměrný smích může způsobit smrt

Smích se vyznačuje mnoha pozitivními vlastnostmi. Na druhou stranu hysterický a dlouhotrvající smích prospěšný není. Smích totiž vyvolává hyperventilaci plic, což může vést k bolestem hlavy s anémií. Nebezpečný by mohl být při vážných onemocněních, zejména při srdečních chorobách. 

V některých případech dochází k nekontrolovatelnému smíchu. Jeho hlavním  nebezpečím je neschopnost přestat. Pak může dojít ke kolapsu. Jak si pohlídat své srdce, jsme psali zde.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Velikonoční piškotová roláda s krémem z bílé čokolády. Vypadá jako z cukrářského časopisu a chutná ještě lépe
Jak chytře využít zbytky ze zeleniny? Z odřezků mrkve, petržele, cibule, česneku či celeru si můžete snadno vypěstovat zeleninu novou
Další články
Zavřít reklamu