|  Styl
pá 25. dubna, svátek má Marek, zítra Oto
Zdraví
📷
+ 3
Kýchání může často překvapit v nejméně vhodnou dobu /  Depositphotos

Trápí vás nepříjemné kýchání? Zkuste jej zastavit s těmito triky

27. července 2019 | 17:55
 1   0   /  Šárka Sokolská
Kýchání může někdy překvapit v tom nejméně vhodném okamžiku. A zvlášť alergici by o tom mohli povídat. Existuje pár triků, jak jej omezit, či dokonce zastavit.

Začíná to šimráním v nose a končí to hlasitým zvukovým projevem doprovázeným miliony kapének. Kýchání prostě dokáže docela znepříjemnit život. V mnoha kulturách je ale považováno za neslušnost, hlavně pokud nemáte po ruce kapesník. Co dělat, když po ruce není kapesník, anebo trpíte alergií?

Proplachovat nos

Preventivní proplachování nosu konvičkou pomáhá zvláště lidem trpícím pylovými alergiemi. Nosní konvička je skvělým pomocníkem, který vás zbaví všech nečistot v nose. Bohatě vám stačí teplá voda a obyčejná sůl. Proplachy také působí jako prevence zánětu dutin.

Promažte si dírky

Velmi osvědčeným způsobem, jak zabránit častému kýchání, je promazat si nosní dírky přírodním nosním olejem. Ten totiž vytvoří na sliznici nosu ochrannou vrstvu, díky níž alergeny a pyly tolik nepronikají do sliznice. Stačí si kápnout trochu oleje na malíček a nos s ním jednoduše vytřít. Použít můžete třeba oreganový olej, který je přírodním antibiotikem. Recept, jak jej vyrobit, i na co vše se dá použít, jsme psali zde.

Akupunkturní bod

Jestliže jste například zrovna v divadle nebo v situaci, kde kýchání není skutečně na místě, pak zkuste jednoduchý trik. Jakmile ucítíte, že nás jde kýchání, zatlačte ukazováčkem jedné ruky na místo pod nosem. Jde o prohlubeň nad horním rtem a mezi středem nosu. Místo stlačte na několik sekund. Kýchání by vůbec nemělo přijít.

Kýchání nezadržujte

Samozřejmě, nic není stoprocentní. A ani tyto tipy nemusejí vždy zafungovat. Rozhodně se však nepokoušejte zadržet kýchání. Jde o proces těla, které se snaží velmi rychle zbavit nečistot, bakterií a virů. Rychlost vyvinutá kýchnutím bývá dokonce až 160 km/h. V případě, že znemožníte vzduchu průchod nosními dírkami, najde si cestu jinudy. Může pak dojít například k protržení bubínku v uchu nebo poškození sliznice v hltanu. A věděli jste, že kýchat můžeme jen v bdělém stavu, a že během té chviličky se zastaví naše tělesné funkce, a to dokonce i srdce?

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Jak chytře využít zbytky ze zeleniny? Z odřezků mrkve, petržele, cibule, česneku či celeru si můžete snadno vypěstovat zeleninu novou
Velikonoční piškotová roláda s krémem z bílé čokolády. Vypadá jako z cukrářského časopisu a chutná ještě lépe
Obyčejný černý pepř dokáže odstranit zbytky pracího prášku, prádlu navrátit barvy a bílou rozzářit
Další články
Zavřít reklamu