|  Styl
čt 24. dubna, svátek má Jiří, zítra Marek
Zdraví
📷
+ 4
V zimě není o zlomeniny a další úrazy nouze /  Shutterstock

Úrazy na sněhu a ledu jsou teď časté. Dlouhodobá lečba v klidu na lůžku se ale může vymstít

06. února 2019 | 06:17
 0   0   /  pop
Letošní zimu není nouze ani o sníh, ani o led. A s tím souvisejí i častější úrazy. S nimi si lidé obvykle spojují nutnost ležet v klidu v posteli a odpočívat. Jenže čím déle budou zranění otálet s rehabilitací, tím složitější návrat ke zdravému pohybu je čeká.

V souvislosti s úrazy mají odborníci jasno. Účinná je brzká pomoc fyzioterapeuta. Ta dokáže zkrátit léčbu zlomenin a poškozených vazů na polovinu, eliminuje riziko operace i trvalých následků a dokáže zbavit bolesti do pár dnů.

Vyčkávat se nevyplatí

Nejčastějšími zimními úrazy jsou zlomeniny a výrony kotníků. Pacienta pak obvykle čeká kolečko po lékařích a než získá předpis na rehabilitace a objedná se k odborníkovi, obvykle uplyne i několik týdnů. Jenže právě tato časová prodleva bývá mnohdy problém. Po celou tu dobu už totiž zraněný mohl pracovat s fyzioterapeutem, což by mu umožnilo rychlejší návrat do běžného života.

Například pacient se znehybněnou končetinou se může okamžitě po zranění věnovat takzvaným izometrickým cvikům, které napomáhají tvorbě kostní tkáně a zabraňují svalové ztrátě způsobené nečinností. Pacient s vyvrtnutým kotníkem se může podrobit terapii s užitím fokusované rázové vlny, která urychluje hojení na buněčné úrovni, a podobně.

Sádra nemusí být nutností

Klasickým zraněním, které může a nemusí otrávit život na týdny až měsíce, je vyvrtnutý kotník, většinou doprovázený pohmožděnými či natrženými vazy a velkou bolestivostí. Pacient, který přijde na rehabilitaci po sejmutí sádry, tedy tři až čtyři týdny po úrazu, trpí velkým otokem kotníku až po prsty a doznívající modřinou. Tkáně má po fixaci ztuhlé a vinou otoku je kotník málo pohyblivý. Jeho stav je takový, že se délka následné rehabilitace prodlouží až o další čtyři týdny.

Když ale pacient vyhledá pomoc fyzioterapeuta hned v den úrazu, terapie fokusovanou rázovou vlnou urychlí okamžité hojení kotníku na buněčné úrovni, předejde otoku i modřině nebo je minimalizuje a může volit fixaci ortézou nebo kinesiotapem. Do jednoho až dvou týdnů je pacient schopný došlápnout a kotník zatížit. A jelikož nevznikl otok, není třeba ani klasická fyzioterapie na rozhýbání. Okamžitou rehabilitaci je vhodné zahájit nejen u zlomenin nebo vyvrtnutém kotníku, ale i poškozených vazů a kloubů po pádu na ledu či sněhu, naraženin a zhmožděnin, blokády svalů či chronických bolestí. O tom, jak u dětí rozeznat zlomeninu lebky, jsme psali zde.

Jak vyzrát na chronické a akutní bolesti

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky bylo v roce 2017 k léčbě svalové a kosterní nemoci nově přijato 1 637 478 pacientů, což oproti 1 540 327 pacientům v roce 2016 znamená meziroční nárůst o více než šest procent a oproti 1 454 901 pacientům v roce 2007 až 13procentní nárůst v posledních deseti letech. Problémem ale je, že i při chronických problémech lidé pomoc fyzioterapeuta vyhledávají, až když je nejhůř, respektive jim hrozí operace, a zdravotní komplikace se nejen v případě pohybového aparátu prohlubují.

Přitom i roky neřešené chronické bolesti se lze pomocí fyzioterapie zbavit. Od pacienta to ale vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Pacient musí s fyzioterapeutem spolupracovat a dbát na jeho doporučení i mimo ordinaci. Bolest lze pomocí fyzioterapie odbourat do několika dnů, pokud však člověk nezmění příčinu ve svém životě, brzy se zase vrátí.

Prohlédnout galerii
📷
4
Nejčtenější články
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Velikonoční piškotová roláda s krémem z bílé čokolády. Vypadá jako z cukrářského časopisu a chutná ještě lépe
Jak chytře využít zbytky ze zeleniny? Z odřezků mrkve, petržele, cibule, česneku či celeru si můžete snadno vypěstovat zeleninu novou
Další články
Zavřít reklamu