|  Styl
čt 24. dubna, svátek má Jiří, zítra Marek
Krása
📷
+ 4
Přírodní kosmetika se těší čím dál větší oblibě /  Shutterstock

Bylinky se nehodí jen na vaření. Dokáží vám i vyčistit póry či omladit

31. srpna 2018 | 14:45
 4   0   /  pop
Každá kuchařka zřejmě ví, že bazalka se skvěle hodí do rajčatových pokrmů, že tymián vylepší chuť pečené, grilované či dušené ryby nebo že fenykl je výtečný v salátu, ale lze ho i dusit nebo zapékat. Jenže tyto a další byliny oceníte nejen na talíři, ale i v péči o svůj vzhled.

Bylinky dokáží opravdu hodně a byla by škoda je nevyužít i pro váš krásnější vzhled. Některé si dokáží poradit s problematickou pletí, další vám dodají mladistvý vzhled, jiné zase promění vaše unavené vlasy v nádhernou hřívu.

Levandule

Levandule se nejčastěji využívá v aromaterapii, ale pomůže i v kosmetice. Pomáhá s výživou a léčením pokožky, ať už při spálení nebo třeba ekzému, a zpomalením tvorby vrásek. Prospívá jak problematické pleti, tak suché a dehydratované pleti, které navrací vlhkost. Levandule je nejlepší do koupelí, vyrobit si z ní ale můžete i napářky nebo pleťové vody. Návody na domácí kosmetické přípravky z levandule najdete v našem článku zde.

Šalvěj

Pro své dezinfekční schopnosti nachází uplatnění například v různých regeneračních pleťových maskách. Rovněž můžete využít šalvějový nálev pro potlačení tvorby lupů nebo silný čaj ze šalvěje smíchat s jablečným octem a používat jako denní toner pro mastnou pokožku. Navíc rozpouští tuky, podporuje metabolismus pokožky a pomáhá čistit ucpané póry. Ocení ji hlavně lidé s mastnou a smíšenou pletí.

Tymián

Prospívá mastné pleti, kterou čistí a zároveň zbavuje přebytečného kožního mazu. Výhodou je, že také hydratuje, takže pleť nezůstává vysušená. Dají se z něj připravit masky, odvary, napářky nebo třeba koupele. O léčivých účincích tymiánu jsme psali zde.

Fenykl

Je ideální pro vyživování pokožky a udržení její krásy. Fenykl je totiž plný vitaminů a podpůrných látek, které dodávají pokožce sílu a pružnost. Jeho antiseptické účinky se pak hodí všem, kdo mívají napuchlý obličej, mastnou pokožku nebo trpí akné. Stačí do horké vody přidat dvě lžíce fenyklových seemínek a nechat 15 minut louhovat. Pak směs přeceďte a s pomocí tamponu aplikujte na tvář. Pro jasnější pleť můžete k tomuto pleťovému toneru přidat i pár kapek citronové šťávy.

Rozmarýn

Tato bylina pomáhá zklidnit mastnou a zčervenalou pleť, která se díky ní přestává mastit. Výborně se hodí do koupelí. V přírodní kosmetice má uplatnění i v souvislosti s péčí o vlasy. Ve formě šamponů se používá k zpevnění a zregenerování vlasů a zvýraznění lesku tmavých kadeří.

Máta

Mátu oceníte v případě, že potřebujete osvěžit a povzbudit unavenou pleť. Hodí se hlavně pro mastnou a smíšenou pokožku, má totiž čisticí a zklidňující účinky, které mírní projevy akné. Léčivé účinky máty nejlépe využijete v čajích, odvarech či koupelích. O netradičním využití máty jsme psali zde.

Bazalka

Zklidňuje a tonizuje pokožku celého těla, má hydratační a posilující účinky. Podporuje omlazení a celkovou revitalizaci pokožky. Skvěle se hodí i na vlasy, uzavírá totiž jejich povrch a hříva je tak výrazně lesklejší. Z bazalky se dají vyrobit pleťové vody nebo třeba napářky, populární jsou i nálevy a čaje. Výroba bazalkového pleťového toneru je velmi snadná. Několik nadrcených listů bazalky zalijte horkou vodou a počkejte, dokud odvar nevychladne. Poté jej stačí aplikovat na pokožku a proceduru zakončit hydratačním krémem.

Koriandr

Pomáhá proti akné, mastné pokožce nebo i ekzému. Vyzkoušet můžete například domácí pleťovou masku na černé tečky. Smíchejte snítku koriandru, lžičku limetkové šťávy a 2 lžíce jodizované soli (ne mořské). Poté ještě přidejte 8 kapek esenciálních olejů z grapefruitu. Nejdříve si masku zkuste jen na malém místě a pokud na ni nebudete mít reakci, aplikujte ji přímo na místa s černými tečkami (pozor na oči) a po 2 minuty jemně masírujte. Poté opláchněte teplou vodou.

Meduňka

Kromě toho, že omezuje výskyt oparů, ocení ji hlavně lidé s citlivou pletí. Meduňka totiž dokáže pokožku příjemně posílit a uvolnit. Také zpomaluje stárnutí a brzdí vznik vrásek. Hodí se do koupelí, čajů a odvarů.

Kurkuma

Kurkumu můžete využít ve formě domácí bělící pasty nebo přírodního dezinfekčního mýdla. Vyrobit z ní můžete také výbornou peelingovou a hydratační pleťovou masku. Lžičku kurkumového prášku smíchejte s 2 lžičkami rýžové mouky a 3 lžícemi bílého jogurtu. Aplikujte na obličej a nechte působit 15 až 20 minut. Poté masku opláchněte a přitom jemně masírujte pokožku. O zázračných účincích, které má kurkumová voda na lidské tělo, se dočtete v našem článku zde.

Prohlédnout galerii
📷
4
Nejčtenější články
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Velikonoční piškotová roláda s krémem z bílé čokolády. Vypadá jako z cukrářského časopisu a chutná ještě lépe
Jak chytře využít zbytky ze zeleniny? Z odřezků mrkve, petržele, cibule, česneku či celeru si můžete snadno vypěstovat zeleninu novou
Další články
Zavřít reklamu