|  Dům a zahrada
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Zahrada
📷
+ 3
Příští rok budete vědět, co vám vyroste /  Depositphotos

Uschovejte si semínka květin a zeleniny. Na jaře budete sázet zadarmo

13. listopadu 2020 | 08:38
 0   0   /  Veronika Prášilová
Pěstitelská sezona je u konce. A kdo si nyní uschová semínka svých oblíbených květin či zeleniny, v příští sezoně bude mít jistotu, co mu vyroste. U kupovaných semínek se totiž nezřídka dočkáme překvapení nebo toho, že nám z nich nic nevzejde.

Pojďte si s námi projít, které druhy zeleniny a květin si můžete příští jaro vypěstovat z vlastních zásob.

Zeleninová semínka

Dařilo se u vás letos paprikám, fazolím, rajčatům, tykvím a dalším druhům zeleniny, které ještě možná máte na zahrádce? Není nic snazšího, než si od každého druhu uschovat patřičný počet semínek.

Květiny a rostliny

Málokdo to dělá, ale i z květin a oblíbených jednoletých rostlin si můžete schovat semínka pro příští rok. Z květin si můžete uchovat semínka afrikánu, slunečnice, nestařce, černuchy, slézovce, měsíčku zahradního a dalších. Samostatnou kapitolou jsou pnoucí letničky, jejichž semena samy vypadnou, další rok vyklíčí a vyrostou z nich nové květiny. Výjimku tvoří hrachor, který by měl být rok co rok na jiném místě. Semena proto vydlabejte ze zdravého a zralého plodu.

Kdy semínka sbírat

Pokud si chcete příští rok vypěstovat úrodu z vlastních semínek, počkejte si na teplý slunný den, nejlépe na odpoledne, kdy už není rosa. Pravý čas nastává ve chvíli, kdy je stonek rostliny zaschlý a semena jdou volně vysypat ze semeníku. Následně je všechny vysypte a skladujte na suchém místě, kam nesvítí slunce. Nedozrálá a poškozená semínka vyhoďte. Čtěte také. Nezapomeňte se před nástupem zimy dobře postarat o ovocné stromy.

Uskladnění semen

Semínka opatrně profoukněte, abyste je zbavili případných nečistot, a nechejte je proschnout. Spolehlivým řešením jsou malé papírové sáčky, které uložíte na tmavém a suchém místě. Nezapomeňte si každou rostlinku dobře označit, a to včetně názvu a data sběru. Čas od času semínka zkontrolujte, jestli neplesniví a nenapadli je škůdci. Počítejte s tím, že semena si klíčivost udrží přibližně rok, některá i déle. Před sázením doporučujeme provést test klíčivosti s několika semínky.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu