|  Dům a zahrada
so 19. dubna, svátek má Rostislav, zítra Marcela
Ostatní
📷
+ 3
Každý extrém je špatný /  Depositphotos

Horké dny lákají k přílišné zálivce. Jak zalévat, abyste pokojovkám neškodili

08. srpna 2020 | 11:35
 1   0   /  Veronika Prášilová
Zdá se vám, že rostliny ve vaší domácnosti chřadnou, mění barvu a dokonce i tvar? Pak jste zřejmě udělali jednu ze dvou nejčastějších chyb, které jsou pro období léta typické a které se takto projevují. Buď vám rostlina usychá, anebo jste ji zalévali natolik, že umírá z přemokření.

Ani v létě totiž není dobré rostlinám dávat příliš mnoho vody, jelikož jí můžete významně uškodit.

Stejné symptomy, různé příčiny

Ať už se jedná o nedostatečnou či nadměrnou zálivku, symptomy bývají u rostlin stejné. Prvním znamením je, že se pokojovce zkroutí listy. Avšak až teprve ve chvíli, kdy sáhnete do zeminy, zjistíte, co je skutečnou příčinou, proč se jí nedaří dobře. Pokud je hlína suchá, samozřejmě dopřejte rostlině zálivku. Pokud je naopak zemina mokrá, pusťte se do záchranné akce.

Začněte odsávat

Pokud zjistíte, že jste rostlině dopřáli až příliš mnoho zálivky, vytáhněte ji opatrně i se substrátem z květináče. Poté jej lehce oklepejte a kořeny rostliny zabalte do několika vrstev savého papíru. Využít můžete například kuchyňské utěrky. Dalším krokem je umístění rostliny na teplé místo, což v tomto období nebude až tak velký problém. Jen si dejte pozor, aby na ni nepražilo slunce.

Zničte zárodky plísní

Jak bude rostlina vysychat, bude papír nasávat přebytečnou vlhkost, proto jej pravidelně měňte, a to až do chvíle, kdy zjistíte, že už nevlhne. V tu chvíli nastává čas opětovného zasazení rostliny do květináče. Ten před umístěním pokojovky důkladně vymyjte, aby v něm nezůstaly zárodky plísní, a rostlinu do něj zasaďte. Nezapomeňte dbát na pravidelnou, ale mírnou zálivku. A pokud si nejste zcela jisti, zda rostlině nedopřáváte až příliš mnoho vody, zkuste tentokrát pro její růst zvolit samozavlažovací truhlík nebo květináč.

Nežádoucí hosté

Přelívání květin však není problém jen proto, že vám začnou brzy skomírat, ale také z toho důvodu, že kořeny, které v příliš vysoké zálivce začnou logicky brzy uhnívat, také do vašeho obydlí lákají mnohé nezvané hosty. Jedněmi z nejčastějších jsou proklínané octomilky, pro které jsou zahnívající kořeny doslova rájem.

Právě přítomnost octomilek v bytě může být signálem, že některá z vašich kytek je dlouhodobě přemokřená. Je to přesně to prostředí, ve kterém se z několika málo jedinců dokáží octomilky rozmnožit na celé hejno a velmi obtížně se jich poté zbavujete. Několik účinných rad si můžete přečíst v našem článku zde.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Příběh lásky, který sledoval celý svět: Charles a Camilla dnes slaví 20 let manželství
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu