|  Dům a zahrada
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Mazlíčci
📷
+ 3
Pejsky také občas trápí střevní potíže /  Depositphotos

Psy také občas trápí střevní potíže. Co dělat, když má pes průjem

18. června 2020 | 08:50
 9   2   /  Eva Vogelová
Nepříjemnými průjmy netrpí pouze lidé, ale i pejsci. Jde o poměrně běžný problém, který postihne několikrát za život téměř každého psa. Váš mazlíček zažije krušné chvilky, ale vy nejspíš také. Pokud chlupáče nemáte na zahradě, ale uvnitř bytu, budete po něm muset uklízet pěknou spoušť. Průjem totiž nestihne zadržet. Jak se zachovat, když má váš pes průjem?

Průjem poznáte jednoduše. Váš mazlíček bude několikrát denně vyměšovat řídkou stolici. Může jít o pouhý zažívací problém, nebo příznak vážnějšího onemocnění. Průjem lze rozdělit na dva typy. Akutní a chronický. Akutní trvá pouze krátce, zmizí většinou do dvou dní, ale chronický může přetrvávat až několik týdnů. Průjem občas doprovází i zvracení, plynatost, horečka či apatie.

Proč průjem u psů vzniká?

Příčin vzniku průjmu může být hned několik. Nejčastěji se stává, že mazlíček sní něco, co do jeho trávicího traktu vyloženě nepatří. Pejsci mají často tendenci okusovat různé předměty, které nejsou určené k jídlu. Doma či venku mohou najít hračky, boty, zkažené jídlo či jedovaté rostliny. Pokud váš chlupáč pozřel něco, co neměl, průjem je pro něj užitečný. Zbavuje tělo škodlivých látek. Po jejich vyloučení by měl být váš chlupáč zase v pořádku.

Dalšími příčinami průjmu mohou být bakteriální, parazitární či virové infekce. Dále vašemu mazlíčkovi nemusí vyhovovat strava, kterou mu dáváte. Psi trpí alergiemi na některé potraviny. Bohužel mohou mít i zánětlivé onemocněním střev, syndrom dráždivého tračníku či rakovinu. Příčin průjmu u pejsků může být opravdu mnoho. Pokud průjem nepomine za pár dní, navštivte raději veterináře. Sami od sebe patrně nezjistíte, zda jde o banalitu či závažné onemocnění.  

Jak s průjmem u pejsků bojovat?

Ve chvíli, kdy se u vašeho pejska průjem objeví, nedávejte mu minimálně jeden den žádné jídlo. Malá plemena by neměla dostat potravu minimálně dvanáct hodin. Velká plemena by neměla jíst alespoň dvacet čtyři hodin. Zajistěte svému čtyřnohému kamarádu dostatečný přísun převařené vody, aby nebyl slabý a dehydratovaný.

Ve chvíli, kdy má váš pes nejhorší etapu průjmu za sebou, můžete mu pomalu začít dávat jídlo. Krmte ho však pouze malými porcemi. Nemůže se hned vrátit k původní stravě. Vodu pejskovi můžete dochutit kuřecí polévkou. Ideálně mu pořiďte speciální dietní krmivo pro psy.

Pokud ho nemáte po ruce, dejte mu malé množství suché rýže, nízkotučného tvarohu či libového kuřecího masa bez kostí a kůže. Pokud vašemu pejskovi nepomohla hladovka ani dieta během několika dní, neváhejte kontaktovat veterináře. Přečtěte si o tom, jak se starat o psího seniora, aby žil co nejdéle.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu