|  Dům a zahrada
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Ostatní
📷
+ 6
Lůžkoviny jsou semeništěm bakterií a roztočů /  Archiv

Povlečení je semeniště bakterií. Většina lidí při jeho výměně chybuje

07. května 2020 | 08:46
 54   10   /  Veronika Prášilová
Také si občas kladete otázku, jaká je ideální frekvence výměny ložního prádla? Ruku na srdce, určitě to není činnost, které byste věnovali pozornost více než jednou za měsíc. Pravdou však je, že povlečení by se mělo měnit jednou za 14 dnů, ideálně však každý týden.

Důvodů je hned několik. Pojďme se na ně společně podívat.

Alergici by měli být obezřetní

V posteli trávíme až třetinu dne, a pokud máme volno, pak i déle. Není proto divu, že se lůžkoviny stávají semeništěm bakterií a roztočů. V povlečení se totiž usazují mikrobiologické částečky, jako je například odumřelá kůže či pot, které následně mohou způsobit zdravotní potíže. Zvláště u alergiků by proto měl být kladen důraz na častou a pravidelnou výměnu ložního prádla.

Může se vám tvořit akné

Jestli se vám navíc více mastí kůže, určitě jste zaregistrovali, že pokud dlouho nevyměníte povlečení, začne se vám na zádech, obličeji i jinde po těle tvořit akné. Mimo takzvaného biologického materiálu se v prostěradlech, povlečení i peřinách usazuje velké množství roztočů a prachu. Pokud navíc v posteli s vámi spí čtyřnozí miláčci, o to spíše je třeba dbát na hygienu.

Nezadělávejte si na problémy

Jen pro příklad, v jednom gramu prachu se nachází 15 tisíc roztočů! To zejména u jedinců, kteří mají potvrzenou alergii na prach a roztoče, může zadělávat na velký zdravotní problém.

Když si k tomu připočtete, že člověk se v noci potí, obměna ložního prádla jednou týdně rozhodně není zbytečná. Je dokázáno, že člověk za noc vypotí až 1,5 litru vody, která se vstřebává do matrací a lůžkovin. Čtěte také: Jak se zbavit roztočů v matraci jednou provždy.

Pořiďte si chránič matrace

Riziko zdravotních problémů může eliminovat chránič matrací, který dokáže přítomnost roztočů a bakterií výrazně eliminovat. Nezapomeňte na to, že součástí ložního prádla je také prostěradlo, které vyžaduje obměnu stejně často. Také samotné přikrývky a polštáře je potřeba alespoň dvakrát ročně vyprat nebo dát do čistírny.

Pokud navíc máte sušičku, vytáhne vám z nich další prach, případně psí chlupy. Divili byste se, kolik takových pozůstatků i po řádném vyprání nejen na povlečení, ale i v peřinách a polštáři zůstává. Při obměně ložního prádla je také vhodné matrace vysát speciální prachovou hubicí. Psali jsme také: Jednoduchý test, který vám napoví, zda je vaše postel zamořená roztoči.

Prohlédnout galerii
📷
6
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu