|  Dům a zahrada
so 19. dubna, svátek má Rostislav, zítra Marcela
Mazlíčci
📷
+ 3
Postavit voliéru zvládnete za jeden den /  Depositphotos

Potěšte svého papouška. Postavte mu novou voliéru

06. září 2019 | 07:07
 0   0   /  pop
Voliéra pro papoušky se pomalu začíná rozpadat a už se rozhlížíte v obchodech po nové? Neutrácejte peníze a pusťte se do výroby sami. Postačí trocha zručnosti a papoušci se můžou těšit z nového příbytku.

Ze všeho nejdříve vyberte vhodné místo pro voliéru. Vyvarujte se znečištěnému a hlučnému prostředí. S ohledem na sousedy zase volte stavbu alespoň dva metry daleko od hranic vašeho pozemku se sousedním. Pokud máte jasno v tom, na kterém místě vás každý den potěší prozpěvování papoušků, je na řadě sehnání potřebného materiálu. Nejdůležitější jsou konstrukční latě s rozměrem zhruba 4 x 6 centimetrů, dřevěná prkna s šířkou alespoň deset centimetrů a pletivo na voliéru. Dále se budou hodit menší latě, prkna na střechu, plech na dno i vruty.

Dvakrát měř, jednou řež

Konstrukční latě si nařežte podle rozměrů plánované stavby, myslete však na to, že nohy voliéry by měly mít zhruba půl metru. Nyní sešroubujte latě pomocí velkých vrutů dohromady, aby vznikla základní kostra voliéry. Zadní část voliéry bude vytvořena z palubek. Použijete je i na zakrytí bočních stěn, ale pouze do půlky šířky voliéry. Druhá půlka bude sloužit na dvířka. Plech použijte jako dno voliéry. Pokud vám zbylo několik desek, použijte je na podbití plechu, zabráníte tím jeho prohýbání. Desky lze také použít k zajištění větší stability stavby. Stačí je na zadní část a stěny voliéry přibít jako příčné vzpěry.

Sponkovací pistolí přibijte pletivo ke stěnám voliéry. Ponechejte si místo tam, kde přijdou dvířka. Na řadu následně přijde odměření prken na střechu. Počínejte si tak, aby měla přes voliéru větší přesah. Uchráníte tím papoušky od stékající dešťové vody a zároveň jim ve slunečném počasi poskytnete stín. Odměřená prkna poté připevněte. Na střechu připevněte i térový papír, který zamezí vlhkosti. Na závěr si vyrobte z latí dvířka, která připevníte panty. Jako ochrana proti vlhosti poslouží lněný olej, kterým natřete celou voliéru. Nátěr je vhodné jednou za rok obnovit.

Jak naučit papouška mluvit, jsme psali zde.

Nyní stačí vlastnoruční výtvor vybavit ke spokojenosti papoušků. Zapomenout nesmíte na bidýlka, kde si ptáci mohou sednout a kde často i nocují. Napáječka a misky na krmivo jsou samozřejmostí. Hodí se i zavěšená houpačka, nezbytné jsou větvičky, případně kusy dřeva, na kterých si papoušci obrušují svůj stále dorůstající zobák. Pokud se však na stavbu voliéry necítíte, lze ji i za několik tisíc korun koupit.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Příběh lásky, který sledoval celý svět: Charles a Camilla dnes slaví 20 let manželství
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu