|  Dům a zahrada
ne 20. dubna, svátek má Marcela, zítra Alexandra
Zahrada
📷
+ 3
Echinacea nabízí více barev /  Depositphotos

Třapatka nachová ozdobí vaši zahradu a pomůže s nachlazením i zažíváním

25. června 2019 | 18:46
 1   0   /  pop
Po většinu roku může vaši zahradu zdobit echinacea purpurea, nebo-li třapatka nachová. Vytrvalá až metr vysoká bylina pomáhá také při nachlazení, chřipce a může i zlepšit zažívání nebo urychlit hojení kožních poranění.

Echinacea pochází ze Severní Ameriky a pro její léčivé účinky ji používali už indiáni. Třapatku můžete sázet na jaře a při dostatečné zálivce i v létě. Pokud to dovolí počasí, nemusíte se bát zasazení ani na podzim. Ke spokojenosti třapatkám stačí slunce a běžná zahradní půda s drobtovitou strukturou, díky níž nebude bylina v zimě v mokru.

Kvete do podzimu

Rostlina se dobře vyrovnává s větrem i letním vedrem. Při obrovském horku ale vadnou velké a drsné listy a zkracuje se období květu. Hlavní vlna kvetení připadá na červenec. Postupně kvete až do podzimu.

Pokud se uchytí semenáčky jinde, než chcete, vydloubněte je lopatkou ze země a přesaďte, kde chcete. Kromě množení semeny je možné jarní dělení vzrostlých trsů. Zatímco kořeny lze pro medicínské účely sklízet po dvou až čtyřech letech, květenství otrhávejte každý rok. Zvadlé jazykovité květy můžete otrhat, aby nekazily vzhled ježatých terčů, které během zrání semen nabírají tmavý odstín.

Paleta barev

Echinacea hýří různými barvami od růžové přes oranžovou až k červené. Vybrat si můžete ale i další odrůdy s květy v barvě limetky nebo smetany. Nejrozšířenější je právě třapatka nachová. Má přímou a drsnatě chlupatou lodyhu. Řapíkaté listy jsou vějčité, drsnatě chlupaté a na okraji pilovité. Jednotlivé květní úbory jsou na koncích lodyh složené z jazykových, nachových květů umístěných na květním lůžku. Střední květy jsou pichlavé.

Nachlazení i infekce

Odvar z třapatky používali jako lék už staří indiáni, kteří ho využívali na rýmu, hadí uštknutí i bodnutí hmyzem. Evropané pak začali užívat tinkturu z rostliny. Pomáhá při nachlazení, chřipce, ale také při infekcích dýchacích a močových cest. Posiluje imunitní systém, usnadňuje zažívání a pomáhá při špatně se hojících ranách nebo u kožních nemocí. O bylinkách jsme psali zde.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu