|  Dům a zahrada
po 21. dubna, svátek má Alexandra, zítra Evženie
Zahrada
📷
+ 3
Bylina má jemnou citronovou vůni a skvěle se uplatní v kuchyni /  Pixabay

Vypěstujte si meduňku, bude okrasou vaší zahrady i bytu

10. listopadu 2018 | 12:52
 0   0   /  Martina Langová
Přes sezonu ji můžeme mít na zahradě, na zimu je třeba schovat ji domů. Meduňka je univerzální bylinkou, která se v žádném případě neztratí. Funguje jako pomocník pro lepší usínání i jako přírodní antidepresivum.

Meduňka dokáže také uvolnit mírné úzkosti a pomůže i při stavech nervové vyčerpanosti. Voní po citrusech a pití této bylinky krásně zahání přepracování, nespavost a špatnou náladu. Meduňku je nejvhodnější používat čerstvou. Vařením ztrácí vůni i aroma. Čerstvé a mladé lístky meduňky se hodí k ochucení zeleninových salátů, do bylinkových omáček i bylinného másla. Zdobit jí pak můžeme dorty nebo zmrzlinové poháry.

Pěstování bylinky

Obrovskou výhodou meduňky je to, že ji zvládne pěstovat i naprostý začátečník. Pěstovat ji můžeme jak v truhlíku za oknem, tak i na bylinkovém záhoně. Pokud se rozhodneme pro první variantu – tedy pěstování doma, pak nám v tom nebrání vůbec nic.

Je možné pěstovat ji takto během celého roku. Jednoduše vysejeme semínka do květináče či truhlíku a příliš nezahrnujeme zeminou. Zlehka pokropíme vodou a dáme na okenní parapet. Brzy uvidíme, jak se semena probouzejí k životu.

Meduňku pak máme vždy při ruce čerstvou připravenou k použití. Ovšem nezapomeňte ji občas přihnojit – meduňka v květináči si na to potrpí. Pokud jí dopřejeme extra živiny navíc alespoň jednou v měsíci, odvděčí se nám velkými dobře vypadajícími lístky.

Druhá varianta – tedy pěstování venku – už má jednu podmínku. Tou je vysetí semínek až později v květnu. Tedy v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Ty by nám bylinu zcela jistě zlikvidovaly. Také je dobré vědět, že meduňce svědčí spíše slunné stanoviště. Poroste však kdekoliv. Potřebuje dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku. Snadno se pak rozmnožuje semeny i řízky. Venku nám může vytvořit až 80 cm vysoké a kompaktní trsy. Její lístky jsou svěže zelené a mají krásnou citronovou vůni. A dokonce působí i jako přírodní repelent, je tedy vhodné vysít ji zejména tam, kde máme například večerní posezení.

Pro zdraví i krásu

Bylina působí jako uklidňující prostředek při nespavosti, dokáže uvolnit mírné úzkosti a pomáhat při stavech nervové vyčerpanosti. Řeší i srdeční neurózy, snižuje krevní tlak a tiší migrénu. Pomáhá také při nadýmání, žaludečních a střevních obtížích nebo potížích se slinivkou. Skvělá je také při těhotenství – působí totiž protikřečově a pomáhá proti nevolnosti.

Již od dob starých Řeků se meduňka používá jako kořenící přípravek všude, kde se hodí citronová chuť a vůně – k masu, rybám či do salátů. Pokud se vykoupete v meduňkovém čaji, případně si na obličej nastříkáte meduňkovou vodu, budete mít krásně hydratovanou pleť bez vrásek.

Dejte si meduňkové víno na spaní

Připravíme si jej z rozmačkaných čerstvých listů meduňky, které necháme 3 dny louhovat ve víně. Po scezení uchováváme meduňkové víno v uzavřené láhvi v chladničce. Užívá se při nechutenství, úzkostech, depresích a žaludečních bolestech každé 2 hodiny. Při nespavosti je vhodné dát si malou skleničku před ulehnutím do postele. Podobně nenáročnou bylinou, ze které můžeme připravit spoustu dobrot, je šalvěj.

Prohlédnout galerii
📷
3
Nejčtenější články
Barvení vajec bez chemie. Z přírodních ingrediencí, které má většina z nás doma, je možné vykouzlit nádherná velikonoční vajíčka
Vyrobte si věnec ze skořápek od vajec. Tvoření může být krásná jarní aktivita pro celou rodinu
Tajemství smíšené výsadby: Pěstujte rajčata společně s bylinkami a květinami, které jim prospívají. Úroda vás mile překvapí
Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo
Další články
Zavřít reklamu