Mílie nemačkejte, zůstaly by po nich jizvy. Zbavte se bílých pupínků osvědčeným způsobem
Pokud máte na obličeji pouze minimální množství bílých hrudek, které nejsou téměř vidět, o jejich odstranění se nepokoušejte. Nejspíš vám totiž po chvíli samy zmizí. To platí i v případě novorozenců a malých dětí. Pokud se vám jich na pleti vytvořilo hodně, postupujte následovně.
Jak mílie vznikají?
Mílie jsou malé cysty, které se objevují na povrchu pokožky. Vznikly z odumřelých kožních buněk, které se zachytily pod kůží a nedostaly se ven. „Mílie se nacházejí většinou v okolí očí, kde mohou vzniknout v důsledku používání hutných krémů. Kůže okolo oka je velmi tenká, takže i více náchylná k poškození,“ tvrdí dermatoložka Anjali Mahto. Mílie se také objevují i na nose a dalších částech těla.
Odstraňování mílií vyžaduje preciznost
Pokud odstraníte bílé tečky špatně, můžete si na obličeji vytvořit pořádnou paseku, která skončí jizvami. Proto s nimi nemůžete zacházet stejně jako s akné. Musíte dodržet hygienická opatření, abyste si do pokožky nezanesli nečistoty. V případě, že se na to necítíte, práci s cystami raději přenechte dermatologovi. Možná vás trápí i pigmentové skvrny. Zjistěte, jak se jich efektivně zbavit.
Jak mílie odstranit?
Pokud jste se rozhodli, že se do zbavování pustíte sami, striktně dodržujte postup. Nachystejte si ostrou jehlu a pinzetu. Oba nástroje důkladně vydezinfikujte. To samé udělejte i s rukami. Můžete použít dezinfekční prostředek nebo alkohol. Následně si umyjte a vysušte pleť.
Uchopte jehlu a opatrně s ní propíchněte pouze vrcholek bílé hrudky. Pokud se bojíte, že ji nezvládnete propíchnout jen jemně, zabořte jehlu těsně vedle ní. Následně cystu opatrně vytlačte ven skrz otvor. V případě, že máte pinzetu s tvarem do špičky, můžete s její pomocí obsah mílie vytáhnout. Musíte být však velmi opatrní a přesní, jinak si způsobíte ranku, která vyústí v jizvu.


